Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Těžební společnost OKD uzavřela smlouvu se státním podnikem Prisko o prodeji dolů

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ostrava - Těžební společnost OKD dnes uzavřela smlouvu se státní společností Prisko, v níž vykonává vlastnická práva ministerstvo financí, o převodu akcií dceřiné společnosti OKD Nástupnická, kterou kvůli této transakci založilo. Do této společnosti mají být vloženy doly. Prisko nabude veškeré akcie nové společnosti. Na schůzi věřitelů OKD u Krajského soudu v Ostravě to dnes řekl právní zástupce těžební firmy Petr Kuhn.

Společnost OKD, jež je v úpadku od loňska, musí příští týden předložit reorganizační plán, kvůli kterému musela najít strategického investora. Firma v březnu oznámila, že vhodného investora nenašla. Ministerstva financí a průmyslu se poté dohodla, že OKD koupí za 80 milionů korun Prisko, jemuž s útlumem dolů pomůže státní podnik Diamo. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun, firma zatím nevyčerpala více než 150 milionů.

Kuhn řekl, že firma dostala v první fázi nabídkového procesu tři nabídky, k nimž ve druhé fázi přibyly další dvě. K 1. březnu, kdy uplynula lhůta, obdrželo OKD dvě závazné nabídky. Kuhn řekl, že žádná z nich ale neobsahovala skutečnosti, na jejichž základě by se dalo předpokládat, že reorganizační plán bude schválen a reorganizace bude uskutečnitelná.

Mezi dvěma finálními nabídkami byly podle informací ČTK a Hospodářských novin nabídky od společnosti EP Industries, jejímž většinovým vlastníkem je podnikatel Daniel Křetínský, a od zahraničního hedgeového fondu. Portál Euro ve středu upozornil na to, že se proti dohodě státu a OKD ohradila americká společnost Alcentra, která chtěla za OKD dát víc než 500 milionů korun a nyní zvažuje mezinárodní arbitráž.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V posledních měsících provedla firma řadu úsporných opatření, jedním z hlavních bylo uzavření ztrátového Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje přes 10.000 lidí.

Témata:  OKD ekonomika EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

4. července 2026 18:49

Marek Eben se během zahájení MFF KV vysmál Klempířovi

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) nakonec navzdory svým předchozím prohlášením dorazil na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Novináři jej zastihli v momentě, kdy se ubytovával v luxusním Grandhotelu Pupp. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Oto Klempíř

Klempíř se omluvil za fotku, záhy přišla reakce

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) se na sociálních sítích veřejně omluvil novináři a podcasterovi Čestmíru Strakatému za sdílení společné fotografie, která vyvolala vlnu kritiky. Klempíř snímek uveřejnil v sobotu odpoledne na síti X s popiskem, že se po delší době potkali ve Varech a poděkoval za příjemný rozhovor.