Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obavy z uprchlíků jsou logické, kontroly v Schengenu nejsou dostatečně funkční, říká Zaorálek

Lubomír Zaorálek /ČSSD/
Lubomír Zaorálek /ČSSD/
Foto: Reprofoto YouTube

Praha - Dokud neexistuje systém, který brání schengenský prostor stoprocentně, lze si jen těžko na hraniční kontroly stěžovat. Takto dnes reagoval šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek na žádost šesti zemí EU o prodloužení kontrol.

Loni v září osm z 26 členských států schengenského prostoru zavedlo pohraniční kontroly. Chtělo tak omezit a monitorovat příliv uprchlíků na základě pravidel EU, která umožňují státům obnovit kontroly za jistých okolností maximálně na dobu osmi měsíců. Evropská komise už v březnu uvedla, že pokud budou přetrvávat zjevné nedostatky v ochraně vnější schengenské hranice po 12. květnu, navrhne prodloužení kontrol do doby, než budou takové strukturální nedostatky odstraněny.

"Oni reagují na přesvědčení, že nejsou schopni zvládnout příval migrantů. Tohle jsou opatření, která vyplývají z logiky věci, jsou důsledkem toho, že celkový systém není dostatečně funkční," řekl Zaorálek (ČSSD).

S přechodnými opatřeními bude EU bojovat až do chvíle, než bude existovat celkový funkční systém, ve kterém bude na sto procent garantována ochrana vnější hranice, uvedl Zaorálek. "Já bych se spokojil s tím, že bychom využili tohoto roku. Že bychom řekli, že během toho roku postupně výjimky odstraníme a budeme vědět, že žijeme v prostoru, který je stoprocentně chráněn," dodal ministr po dnešním zasedání vlády.

Témata:  Lubomír Zaorálek Schengen hranice

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 11:19

První předpověď počasí na srpen. Úvod měsíce bude bez výkyvů

První konkrétnější předpověď na začátek letošního srpna dostává jasnější obrysy. Odborníci na počasí už totiž začínají tušit, jak bude během příštího víkendu. S návratem tropů se rozhodně počítat nedá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.