Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český prezidentský kandidát promluvil o útoku americké armády na Sýrii. EU poslal jasný vzkaz

Marek Hilšer
Marek Hilšer
Foto: Facebook

Praha/Damašek – Jako jeden z prvních oznámil kandidaturu na prezidenta do voleb v roce 2018 lékař a občanský aktivista Marek Hilšer. Podle jeho slov by Evropská unie neměla stát opodál syrské krize, ale měla by se energicky zapojit. Válka v Sýrii může i za nárůst populismu v zemích Evropské unii, píše na svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Marek Hilšer považuje válečný konflikt v Sýrii za jeden z hlavních zdrojů vzrůstajícího napětí v Evropské unii. „Důsledky konfliktu se přenesly i na evropskou půdu v podobě teroristických útoků tzv. Islámským státem zfanatizovaných maniaků. Především se ale odrazily ve vážné uprchlické krizi, která zásadním způsobem přispěla k radikalizaci evropské politiky, vzrůstu nacionalismu, populismu a destabilizaci EU,“ uvedl lékař.

V reakci na páteční zásah USA proti syrské letecké základně Hilšer zapochyboval i o zahraniční politice prezidenta Trumpa. Uvítal, že se v konfliktu začal angažovat také někdo jiný, než Putinovo Rusko. Dle Hilšera je ale nutné zkoumat, co bude dál. „Útok armády USA by neměl být jen další „Trumpovštinou“, jakýmsi náhlým nekontrolovaným pohnutím mysli prezidenta USA, v němž populisticky ukáže svaly, aby získal politické body,“ píše.

Kandidát na prezidenta upřednostňuje řešení syrského konfliktu při zapojení celého mezinárodního společenství. Dodává, že obyčejní Syřané nesmí být „rukojmími velmocenských ambicí a vrtochů prezidentů dvou superstátů,“.

Vyzývá Evropskou unii, aby se aktivněji zapojila do řešení syrské krize. „Neměla by váhavě stát opodál,“ myslí si. Důležité je její energické zapojení. „Zůstane-li však Donald Trump jen politickým kulturistou a EU bude nadále nerozhodná, potvrdí to jen nevyzpytatelnost současné mezinárodní situace a beznadějnost v řešení konfliktu na Blízkém východě,“ uzavírá Hilšer.

Lékař a aktivista Marek Hilšer oznámil kandidaturu na Hrad v červenci loňského roku, ještě před ním tak učinil podnikatel Igor Sládek. Následovalo oznámení kandidatury textaře a producenta Michala Horáčka a bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. Zatím poslední, kdo oznámil kandidaturu, je bývalý poslanec za Věci Veřejné Otto Chaloupka.

Témata:  Marek Hilšer útok USA na Sýrii Sýrie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.