Sýrie

Izraelská armáda

Izrael podnikl útok na pozice syrské armády

Svět

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku, Íránu a Sýrii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku a jeho spojencům Íránu a Sýrii. Týkají se dohromady 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku. Ukrajinský prezident to oznámil v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprojevu.

Následky zemětřesení

Česko dál pomáhá zasaženým zemětřesením, v Sýrii třeba platí za odklízení trosek

Svět

České humanitární organizace po měsíci od zemětřesení v Turecku a Sýrii dále pomáhají v zasažených zemích. Člověk v tísni například nabízí lidem v Sýrii zaměstnání při odklízení trosek. Charita ČR zajišťuje provizorní přístřeší nebo latríny, aby se předešlo šíření chorob. Organizace to dnes uvedly v tiskových zprávách. Dále také pokračují veřejné sbírky na pomoc po zemětřesení, do kterých lidé v Česku poslali více než stovku milionů korun.

Následky zemětřesení

Svět

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 50.000 lidí

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii z počátku února přesáhl 50.000. Ankara dnes večer uvedla, že podle nové bilance zahynulo 44.218 lidí. To je o zhruba o 600 více než údaj zveřejněný ve čtvrtek. V Sýrii jsou počty obětí méně jasné a už mnoho dní odhad OSN hovoří o zhruba 6000 mrtvých.

Následky zemětřesení

Turecko-syrské pohraničí zasáhlo po dvou týdnech další silné zemětřesení

Svět

Nejméně tři lidé zahynuli po dnešním silném zemětřesení na jihu Turecka, zraněných je přes 200, řekl ministr vnitra Süleyman Soylu. Zemětřesení mělo podle evropského seismologického střediska EMSC sílu 6,4 stupně a podle reportéra agentury AFP byly otřesy zřetelně cítit i v syrském Halabu (Aleppu), kde vyvolaly paniku. Zemětřesení zasáhlo jih Turecka a sever Sýrie čtrnáct dní po otřesech, které v oblasti zabily přes 47.000 lidí.

Následky zemětřesení

Záchranáři v Turecku pátrají po přeživších už jen ve dvou provinciích

Svět

Záchranáři v Turecku ukončili pátrání po přeživších ničivého zemětřesení ve všech provinciích vyjma dvou nejvíce zasažených - Kahramanmaraş a Hatay. S odvoláním na úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) o tom dnes informovala agentura AFP. Úřad také zveřejnil novou bilanci obětí: zemětřesení o síle 7,8 stupně z 6. února zabilo v Turecku 41.020 lidí. Obětí v sousední Sýrii je podle nejnovějších odhadů OSN zhruba 6000, celková bilance tedy činí přibližně 47.000 mrtvých.

Následky zemětřesení

Svět

V Turecku vyprostili z trosek tři živé lidi po 12 dnech od zemětřesení

Po dvanácti dnech od ničivého zemětřesení v Turecku dnes ve městě Antakya na jihu země záchranáři vyprostili z trosek tři živé, včetně jednoho dítěte, které ale později zemřelo. Podle místní televize strávili matka, otec a dítě v troskách bytového domu 296 hodin. Agentura Reuters uvedla, že počet obětí otřesů půdy v Turecku stoupl už na 40.642. Předpokládá se, že číslo dále poroste.

Následky zemětřesení

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii se zvýšil na 45 tisíc

Svět

Počet obětí zemětřesení, které zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie minulý týden v pondělí, přesáhl 45.000. S odkazem na turecké ministerstvo vnitra dnes agentura Reuters informovala o 39.672 mrtvých v Turecku. V Sýrii je hlášeno na 5800 obětí. I více než deset dní po silných otřesech ze 6. února záchranáři nalézají živé lidi pod troskami budov.

Následky zemětřesení

Z Turecka a Sýrie je hlášeno skoro 44.000 obětí zemětřesení

Svět

Na 38.044 mrtvých dnes zvýšily turecké úřady bilanci zemětřesení, které zasáhlo jih země a sousední Sýrii minulé pondělí. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je ze Sýrie hlášeno na 5800 úmrtí. Celkem tak úřady a záchranáři v obou postižených zemích ví už o necelých 44.000 obětech.

Následky zemětřesení

Svět

Ankara oznámila přes 35.000 obětí zemětřesení, celkově jich je zřejmě 40.000

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl podle dostupných údajů 40.000. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes večer oznámil, že v Turecku zahynulo přes 35.400 lidí. Ve srovnání s předchozí zveřejněnou bilancí je to o 3500 mrtvých více. Podle výpočtů agentury Reuters na severu Sýrie zemřelo kvůli zemětřesení nejméně 5800 lidí.

Následky zemětřesení

Zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo více než 33.000 lidských životů

Svět

Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii už si vyžádalo více než 33.000 lidských životů. Počet dosud zjištěných obětí katastrofy se zvýšil, když turecký Úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) dnes informoval o 29.605 mrtvých. V Sýrii zemětřesení podle poslední bilance nepřežilo více než 3500 lidí. Sýrie ale od pátku neoznámila aktualizovaný počet mrtvých, takže bilance bude pravděpodobně vyšší, uvedla stanice BBC.

Zemětřesení v Turecku

Turecko hlásí další stovky obětí, i se Sýrií bilance přesáhla 25.000 mrtvých

Svět

Ničivé pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii si vyžádalo více než 25.000 lidských životů. Počet známých obětí katastrofy překročil tuto hranici poté, co dnes odpoledne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan aktualizoval bilanci své země na 21.848 obětí. O několik hodin později Erdogan podle agentury AP uvedl, že počet obětí vzrostl až na 22.327. Ze sousední Sýrie dosud přišly informace o 3553 mrtvých. Nové údaje od vlády či opozice, ovládající části rozdělené země, dnes agentury nenabízely.

OSN

OSN: V Sýrii otřesy připravily o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lid

Svět

Pondělní zemětřesení připravilo v Sýrii o střechu nad hlavou až 5,3 milionu lidí, odhadl dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na izolovaný sever země, který se už před katastrofou potýkal s důsledky více než deset let dlouhé občanské války, míří 14 nákladních aut s humanitární pomocí, dnes podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) překročily syrsko-tureckou hranici.

Na místě katastrofy už pracují i čeští experti.

Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku a Sýrii překročil 12 000

Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho téměř 3000 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční tiskové agentury, které se odvolávají na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných.

Český USAR tým už dorazil do Turecka.

Počet obětí pondělního zemětřesení překročil 7200, pátrat začíná i český USAR tým

Svět

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura Reuters večer informovala o 5434 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1832 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

Následky zemětřesení

Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě, tvrdí UNHCR

Svět

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.

Aktuálně se děje

22. května 2024 16:52

Rusko chce revidovat státní hranice. Pak to údajně popřelo

Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruskou státní tiskovou agenturu RIA, to uvedl nejmenovaný vojensko-diplomatický zdroj. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy