Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.
Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner oznámil, že ministerstvo připravuje program „řádného návratu a deportace“ syrských migrantů. Přesný seznam osob, kterých se tato opatření dotknou, však zatím nebyl zveřejněn. V Rakousku žije podle oficiálních statistik přibližně 100 000 Syřanů.
Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království se rozhodly pozastavit přijímání žádostí o azyl od syrských občanů v návaznosti na vývoj situace v Sýrii, uvedl server Politico.
Německý Federální úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) oznámil zmrazení více než 47 000 žádostí o azyl syrských občanů. Podobná opatření zvažuje i Francie, kde se zástupci ministerstva vnitra vyjádřili, že plánují „pozastavení stávajících žádostí o azyl ze Sýrie“.
Rozhodnutí pozastavit azylová řízení vyvolalo kritiku mezinárodních organizací na ochranu uprchlíků. Mezinárodní záchranný výbor (IRC) upozornil na přetrvávající nejistotu v Sýrii, zejména pokud jde o bezpečnost a politickou stabilitu. Podle Imogen Sudbery, ředitelky pro advokacii v Evropě, by se země měly držet principu bezpečného a dobrovolného návratu uprchlíků.
Od začátku syrské občanské války v roce 2011 uprchlo do Evropy přes 4,5 milionu Syřanů. Během konfliktu, který si vyžádal přes 600 000 obětí, evropští politici čelili tlaku na řešení migrační krize. Situace vedla k růstu podpory protiimigračních stran, zejména v zemích jako Německo, Itálie a Řecko.
Pád Bašára Asada, který se nyní nachází v exilu v Moskvě, přináší nové výzvy v podobě vyjednávání s Hayat Tahrir al-Šám (HTS), skupinou považovanou mnoha západními zeměmi za teroristickou organizaci. Evropská unie oznámila, že s HTS nebude spolupracovat, což vyvolává otázky ohledně budoucnosti syrských uprchlíků a stability regionu.
V zemích jako Německo a Řecko probíhají diskuse o možném návratu tisíců syrských migrantů do jejich vlasti. Němečtí politici z Křesťanskodemokratické unie (CDU) hovoří o návratu části z 800 000 syrských uprchlíků žijících v zemi. Řecko mezitím vyjádřilo naději na „hladký návrat“ uprchlíků do jejich domovů a očekává návrat k „demokratické normalitě“ v Sýrii.
Související
3. ledna 2025 14:48
11. prosince 2024 19:57
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37