Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zadržení nedávají smysl. Američtí pohraničníci zatýkají Němce i Kanaďany

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tvrdá imigrační politika USA dopadá už nejen na migranty z Latinské Ameriky, ale nově i na občany tradičně spřátelených zemí, jako je Německo či Kanada. Turisté i lidé s platnými vízy bývají zadržováni bez jasného důvodu a týdny tráví v detenčních centrech s velice špatnými podmínkami.

Od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úřadu se Spojené státy staly místem, kde se i běžná turistická návštěva může změnit v noční můru. Jak ukazuje několik případů zveřejněných serverem The Detroit News, terčem represivních opatření se stali i občané tradičně spřátelených zemí, jako je Německo či Kanada.

Německý turista Lucas Sielaff strávil šestnáct dní v přeplněném imigračním zadržovacím centru poté, co byl zatčen při cestě z mexické Tijuany do Las Vegas – po boku své americké přítelkyně. Důvod? Údajné porušení devadesátidenního bezvízového turistického režimu. Jeho přítelkyně navíc byla zatčena také.

Ještě hůře dopadla Jessica Bröscheová, která byla zadržena rovnou na šest týdnů, z čehož týden strávila na samotce. Po týdnech odloučení, stresu a právní nejistoty pak museli oba cestující domů – na vlastní náklady a s cejchem „problémového návštěvníka“.

Tato tvrdá opatření, původně zaměřená na nelegální migraci, se v praxi dotýkají i těch, kteří Spojené státy navštěvují v dobré víře a v souladu s platnými dohodami. Přesněji řečeno – v domnění, že platí. Trumpova administrativa však opakovaně ukázala, že výklad pravidel se může změnit ze dne na den, podle momentální nálady úřadů.

Zatímco demokraté upozorňují na nelidskost a neefektivitu takové politiky, nedokáží nabídnout srozumitelnou alternativu. Mezery v systému dál nahrávají svévoli pohraničníků, a zahraniční hosté, místo aby vnímali Ameriku jako otevřenou a přívětivou zemi, se ocitají v situaci, kdy i jejich svoboda pohybu může být ze dne na den suspendována.

Volná ruka pohraničníků nejen na jihu

Hned ve svém inauguračním projevu Trump jasně naznačil, kudy se vydá jeho Amerika. Mluvil o „nouzovém stavu“ na jižní hranici s Mexikem, vykresloval Latinskou Ameriku jako zdroj chaosu, kriminality a nelegální migrace. Od té doby jeho administrativa důsledně budovala obraz pevnosti, která se brání všem hrozbám, ať už skutečným nebo domnělým.

Jenže realita, která se na amerických hranicích odehrává, je mnohem složitější a znepokojivější. Tvrdá pohraniční politika se dávno nevztahuje pouze na jižní hranici – stále častěji míří i na sever, kde se do spárů imigrační mašinérie dostávají i občané z evropských a kanadských měst, jejichž jedinou vinou je špatné razítko nebo „podezřelý“ itinerář cesty.

Jedním z příkladů je mladý baťůžkář z Walesu, který byl zadržen při přechodu kanadsko-americké hranice. Ačkoliv cestoval s běžnými dokumenty a neměl žádné záznamy, skončil na tři týdny v detenčním centru, a to bez jasného vysvětlení.

Ještě absurdnější případ se týká Kanaďanky Jasmine Mooneyové, která žila v Los Angeles a legálně pracovala v oblasti marketingové komunikace. Všechno se změnilo, když se snažila vstoupit do USA s novým vízem přes Mexiko. „Už byla označena. Domníváme se, že kdyby se vracela přes Kanadu, možná by ji jen otočili. Ale Mexiko? To byl pro ně důvod k zadržení,“ popsala situaci její matka Alexis Eaglesová pro stanici CBC. Jasmine pak strávila dvanáct dní ve vazbě, izolovaná, bez přístupu k plné právní pomoci.

Podle Pedra Riose, ředitele neziskové organizace American Friends Service Committee, jde o systémovou krizi. „Je rozhodně neobvyklé, když jsou tyto případy tak blízko u sebe, a odůvodnění jejich zadržení nedává smysl. Neospravedlňuje to odporné zacházení a podmínky,“ varoval.

Témata:  USA uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

3. května 2025 18:43

Barbora Vaculíková se v tichosti rozloučila s milovaným mužem

Až na začátek příštího týdne sezvala Barbora Vaculíková přátele svého zesnulého partnera Pepeho Rafaje, aby se s ním přišli rozloučit. Nejbližší rodina už mu ale dala sbohem. Vyplývá to z nejnovějších informací. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Donald Trump jako papež

Trump zveřejnil fotku, kde vypadá jako papež. Strhla se vlna kritiky

Donald Trump opět vzbudil silné emoce – tentokrát zveřejněním obrázku vytvořeného umělou inteligencí, na němž je sám zobrazen v papežském ornátu. Fotomontáž sdílel v pátek večer na své sociální síti Truth Social a následně ji převzala i oficiální vládní platforma X (dříve Twitter). Snímek přichází v době, kdy katolická církev truchlí po smrti papeže Františka a kdy se připravuje začátek konkláve, které má ve středu zvolit jeho nástupce.