Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán uznal porážku, Rusové ignorovali Asadovy prosby. Kdo tedy v Sýrii vyhrál?

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vysoce postavený íránský generál uznal porážku Íránu v Sýrii a dodal, že Rusové Teherán zklamali nezapojením se do ochrany režimu Bašára Asada. Spojené státy mezitím neučinily ještě žádné konkrétnější kroky, protože čekají na nástup nového prezidenta Donalda Trumpa. Odstranit označení HTS coby teroristické organizace ale současný lídr Joe Biden odmítl.

Brigádní generál íránské armády Behrouz Esbati prohlásil, že Írán v Sýrii utrpěl velkou porážku, ale v zemi hodlá nadále působit. Informoval o tom americký list New York Times s odvoláním na zvukový záznam z generálova projevu v teheránské mešitě.

Vychýlil se od oficiální linie íránského vedení

Jde o přesný opak toho, co tvrdí nejvyšší íránské politické vedení v čele s prezidentem, šéfem diplomacie a dalších vrcholných představitelů. Ti bagatelizují strategické ztráty Teheránu v Sýrii a říkají, že Írán bude respektovat jakékoli rozhodnutí syrského lidu o změnách ve vedení země.

List NY Times následně sdílel slova zaznívající na nahrávce. „Nepovažuji ztrátu Sýrie za něco, na co bychom měli být hrdí. Byli jsme poraženi, a to velmi těžce, dostali jsme velmi velkou ránu a bylo to velmi těžké,“ vylíčil Esbati.

Dále obvinil Moskvu, že Íránce uvedla v omyl. Podle něj Teherán počítal s ruským bombardováním pozic opozičních povstalců. Ve skutečnosti ruská letadla shazovala bomby „na otevřená pole“.

Nebyl to zřejmě první případ takového zklamání ze strany Rusů. „V minulém roce, kdy Izrael udeřil na íránské cíle v Sýrii, Rusko vypnulo radary, čímž útoky v podstatě usnadnilo,“ poznamenal generál.

Přesto věří, že si Írán svůj vliv v Sýrii udrží. „Můžeme aktivovat všechny sítě, se kterými jsme v průběhu let spolupracovali. Můžeme aktivizovat sociální vrstvy, mezi kterými naši kluci léta žili, můžeme být aktivní v sociálních médiích a můžeme vytvářet buňky odporu. Nyní tam můžeme působit stejně jako na jiných mezinárodních scénách, a to jsme již začali,“ shrnul.

Íránský analytik Mehdi Rahmati uznal, že projev generála ukázal rozchod některých vládních úředníků s oficiální státní propagandou. „Všichni o projevu mluví na schůzích a ptají se, proč řekl takové věci, zejména na veřejném fóru. Velmi jasně vyložil, co se s Íránem stalo a kde se nyní nachází. Svým způsobem to může být varování pro domácí politiku,“ vysvětlil.

Putin Asadovi nezvedal telefony

Esbati během projevu dále připustil, že pád režimu syrského diktátora Bašára Asada byl nevyhnutelný kvůli rozmáhající se korupci, politickému útlaku a ekonomické krizi. „Pan al-Assad ignoroval varování, aby se reformoval,“ podotkl.

Analytik Rahmati posléze zdůraznil podobnost mezi současným íránským a bývalým syrským režimem. „Srovnání se současnou situací v Íránu je těžko přehlédnutelné,“ uvedl.

V pádu Bašárova režimu mohl sehrát roli ještě další faktor. Podle Kamela Saqra, někdejšího poradce syrského diktátora, ruský prezident Vladimir Putin v posledních dnech jeho vládnutí „přestal přijímat hovory“ od Asada.

Putin podle serveru Newsweek mohl předpokládat, že se povstalcům Bašára sesadit skutečně podaří. „Putin mezi úterkem a čtvrtkem před převzetím hlavního města povstalci nezvedl žádný Asadův telefonát a ruský prezident před převratem odpadl od pomoci při zatlačování opozice,“ vylíčil Saqr.

Původně se s ním ale ruský lídr prý chtěl setkat. „Žádost Bašára Asada adresovaná Putinovi se týkala toho, aby se osobně postaral o bezpečnou leteckou přepravu nezbytnou k dodání vojenské pomoci na podporu nebo zastavení postupu syrské opozice,“ upřesnil bývalý poradce Asadovy vlády.

Do celé věci se zapojili také Íránci. „Stalo se to, že Íránci Bašáru Asadovi řekli: ‚Nedostali jsme žádné signály, abychom pokračovali v přesunu íránských letadel na základnu Hmeimim nebo aby proletěla iráckým vzdušným prostorem a přistála na základně‘. Žádost byla předána do Moskvy, ale nepřišla žádná odpověď,“ pokračoval Saqr.

Informace o Putinově ignoraci potvrdil syrsko-americký novinář Hassan I. Hassan. „Asad si uvědomil, že je v průšvihu, když mu Putin od úterý do čtvrtka nezvedal telefon. V jednu chvíli bylo Asadovi řečeno, že Putin je na cestách a nebude schopen hovor přijmout,“ popsal.

Putinův „trik“ potvrzují rovněž informace serveru Insider. Podle jeho analytiků navíc Rusko bylo „příliš rozptýleno“ invazí na Ukrajinu, než aby nabídlo významnou podporu. Írán a militantní hnutí Hizballáh pak řeší své vlastní oslabení kvůli dlouhodobým střetům s Izraelem.

Nakonec Rusové bývalého diktátora pouze evakuovali. „Podle mých informací zůstal na základně několik hodin, dokud nebylo letadlo zajištěno, připraveno a zajištěn jeho vzlet a odlet do Moskvy,“ dodal Saqr. Od té doby je Bašár v Moskvě.

Rusové vliv ztratili

Íránci ani Rusové zjevně rychlý postup opozičních sil nezvládli nijak ovlivnit a Asad tak na odpor zůstal výjimečné sám. Expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že pád Bašárova režimu je „jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky“.

„Pád ‚Sýrie‘ je nyní největší Putinovou ztrátou, kterou je třeba zohlednit v jeho válce na Ukrajině,“ upozornil s tím, že „ukrajinská válka nyní vytváří dopad na Putinovo Rusko podobně jako afghánská válka na SSSR“. „Zatímco je Rusko zahlceno v zákoutích Donbasu, chystá se ztratit jednu ze svých nejkritičtějších pozic na Blízkém východě,“ poznamenal Bacik. 

HTS prý provádí čistku

Aktuálně v Sýrii probíhá „kampaň“ hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v hornatých oblastech v okolích Damašku. Jeho bojovníci se údajně snaží dopadnou „věrné bývalého režimu“, jak upozornil server The National.

„Bylo zatčeno dvacet členů bývalých pomocných jednotek zřízených režimem a jeho libanonským spojencem Hizballáhem. Bylo zabaveno několik skladů Hizballáhu, které obsahovaly pušky M-16, ruční granáty a munici. Je to cílená razie,“ vylíčil tamní policista, který s HTS spolupracoval.

Věci se ale zřejmě brzy vrátí do normálu. „Měsíc poté, co skupina svrhla Asada, se armáda vrátí ke svému původnímu účelu – sloužit syrskému lidu,“ uvedl Muhaf Abu Qasra, velitel HTS a prozatímní ministr obrany.

Američané nevědí, co dělat

Do celé komplikované situace promluvil ještě Washington, konkrétně šéf Bílého domu Joe Biden. Podle něj totiž Spojené státy nezruší označení HTS coby teroristické organizace a od faktického vůdce Sýrie Ahmeda al-Šára vyžaduje, aby se „slova změnily v činy“. Informoval o tom server Al-Arabiya.

Další představitelé americké prezidentské administrativy se dle svých slov „snaží pochopit, co a jak hodlá nové syrské vedení dělat“. Rozhodnutí o tom, jak Američané budou v Sýrii postupovat, tak zřejmě padne až s nástupem nového prezidenta Donalda Trumpa, neboť na „posouzení a rozhodnutí není dostatek času“.

Šéfka americké diplomacie pro Blízký východ Barbara Leafová ale al-Šára ujistila, že Washington zruší odměnu deseti milionů dolarů na jeho hlavu. „Al-Šára slíbil, že nedovolí teroristickým skupinám působit v Sýrii a ohrožovat USA nebo sousední země,“ informovala.

Témata:  Sýrie Írán

Související

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 13:58

Daň z nemovitosti: Povinnost přiznání a změny v roce 2025

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy