Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paradox. Američané považují syrské rebely za teroristy, ale jsou s nimi v kontaktu

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Spojené státy americké poprvé přiznaly, že jsou v kontaktu s povstalci, kteří se na den přesně před týdnem chopili moci v Sýrii. Šéf americké diplomacie Antony Blinken potvrdil, že Washington je v přímém kontaktu se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS). 

Informovala o tom BBC, která připomněla, že zmíněná skupina je nadále na americkém seznamu teroristických organizací. Blinken se o kontaktu s rebely zmínil po jednání s představiteli arabských zemí, Turecka a Evropy o budoucnosti Sýrie, které proběhlo v Jordánsku. 

Účastníci jednání podpořili mírový proces v Sýrii, přičemž jordánský ministr zahraničí zdůraznil, že nikdo si nepřeje, aby nastala chaotická situace. Ve společném prohlášení se uvádí, že nová syrská vláda by měla respektovat práva menšin, napsala BBC. 

Končící šéf americké diplomacie vysvětlil, že Washington je v kontaktu se skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS) především kvůli dlouho pohřešovanému americkému novináři Austinu Ticeovi, jehož osud je neznámý.

Rebelové ovládli syrské hlavní město Damašek na den přesně před týdnem. Svržený syrský prezident Bašár Asad na poslední chvíli odcestoval z města a nakonec se i s rodinou ocitl v Rusku. Moskva jej hodlá nadále podporovat. 

"Je v bezpečí. Ukazuje to, že Rusko se chová, jak je vyžadováno v tak neobvyklé situaci," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Podle stanice se tak stal prvním představitelem Putinova režimu, který potvrdil přítomnost Asada v Rusku. 

Zástupce ruské diplomacie nicméně nebyl schopen poskytnout další podrobnosti. "Nemám ponětí, co se s ním děje právě teď," prohlásil Rjabkov a odmítl dát i svůj pohled na to, co se v uplynulých dnech stalo v Sýrii. Zdůraznil však, že ruská podpora svrženého syrského prezidenta bude pokračovat. 

Lavrovův náměstek také vyloučil, že by Moskva mohla vydat Asada mezinárodní spravedlnosti. "Rusko není smluvní stranou u konvence, která zřídila Mezinárodní trestní soud," připomněl Rjabkov. Soud neuznávají ani USA, Čína či Izrael, zmínila NBC. 

Témata:  USA Antony Blinken Sýrie

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.