reklama

Jiří Paroubek připustil, že nabídky „od řady místních organizací“ ČSSD na přijetí má. O spolupráci prý stojí i jiné subjekty, jmenovat je však odmítá. Všechny tyto nabídky odmítal zejména s ohledem na manželku Petru, která si jeho opětovný vstup do politiky nepřála. S ní je momentálně v rozvodovém řízení. Rozvodové řízení, které se dle Paroubka může protáhnout i na několik let, by považoval za jakousi zátěž pro politický subjekt, v jehož rámci by případně působil.

Expremiér odmítá nařčení, že by byl „politickým turistou“, nejbližší mu je sociální demokracie. Ta však o návrat svého bývalého šéfa nejeví zájem. Paroubek připomíná, že členem ČSSD se stal v roce 1989, kde působil až do roku 2011, následně založil levicový subjekt LEV 21, který měl odkazovat na prvorepublikovou tradici Národních socialistů. V socialistické straně působil už za minulého režimu, kde skončil členství v roce 1986, v roce 2011 tak šlo o jakýsi návrat.

V souvislosti s nezájmem špiček ČSSD o Paroubkův návrat zmiňuje jméno ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. „ Paní mistryně „zdědila“ mé vedoucí místo na kandidátce Libereckého kraje, neboť v Libereckém kraji by mě ve většině okresních organizací ČSSD byly připraveni nominovat jako lídra kandidátky kraje. Tomu ovšem Sobotka osobně, v důrazném rozhovoru s představiteli kraje, zabránil,“ nabízí bývalý premiér svůj pohled na věc. Marksová podle jeho slov nezná reálie tamního kraje, volební výsledek ČSSD byl v loňských krajských volbách slabý.

„Je to zkrátka zajímavá přehlídka nýmandů, kteří ČSSD rukou společnou a nerozdílnou přivedli až k dnešním reálně cca 11-12 % podpory veřejnosti,“ udává na adresu svých odpůrců. Předpoklady ČSSD, která věří ve volební úspěch, vnímá Paroubek jako naivní. Myslí si, že v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny získá strana pouhých 8 nebo 9 procent. „Osobně o vstup do politiky zvlášť neusiluji, bavím se jejím komentováním. Ale pokud přijde nějaká nabídka, která bude dávat smysl, v budoucnu ji jistě zvážím,“ uzavírá Paroubek.

reklama