reklama

Státní zástupci tvrdí, že Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím podle nich chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Jan Pohůnek to popírají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny.

Při opakovaném projednávání kauzy nejprve před soudem několik hodin vypovídal Kovanda, který svoje vystoupení zakončil dnes dopoledne. "Já si myslím, že klient vypovídá od začátku stejně, čili ta jeho výpověď z pondělí a dneška není ničím překvapivým," řekl ČTK jeho advokát Jiří Matzner. Dodal, že Kovanda odpovídal i na dotazy položené soudem, žalobci či advokáty. Páleník uvedl, že se zatím nechce ke svému vystoupení vyjadřovat.

K soudu dnes opět dorazili všichni obžalovaní zpravodajci. Nečasová se při pondělním zahájení procesu omluvila kvůli zdravotním potížím a dnes u soudu chybí. Přijít by měla až na ní přijde řada s výpovědí.

Obvodní soud v případu poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany. Po podání odporu musela soudkyně Helena Králová nařídit hlavní líčení, v němž nejprve v květnu 2015 a poté v červnu 2016 čtveřici osvobodila.

Argumentovala tím, že skutky popsané v obžalobě nejsou trestnými činy a že se provedenými důkazy nepodařilo prokázat motiv k trestné činnosti předestřený obžalobou - tedy to, že Nečasová chtěla nezákonným získáním informací o životě manželky premiéra uspíšit jeho rozvod.

Osvobozující rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu Králové odebral kvůli pochybám o její nestrannosti. Nyní případ řeší nová soudkyně Pavla Hájková. Očekává se, že hlavní líčení potrvá několik měsíců.

reklama