reklama

Dnešní verdikt není pravomocný. Za výtržnictví muži hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhovala peněžitý trest 25.000 korun. "Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán," odůvodnil rozsudek soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milan Rossi.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku či vztah k alkoholu. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl však nakonec obžalován jako jediný Frühauf.

Soudce práci policistů ostře zkritizoval. Kauzu označil za "snahu policie obstát v tom jediném zadržení, kterého byla schopna". Proti Frühaufovi svědčili dva zasahující policisté, podle soudu však jejich výpovědi stojí osamoceně. Muži se neshodli ani na tom, jakou rukou důchodce házel. Pravák Frühauf měl tehdy na pravé ruce ortézu, jež mu znehybňovala palec.

Frühauf označil své stíhání za hysterickou mašinérii. Uvedl, že si připadá jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Novinářům řekl, že zvažuje další právní kroky k očištění svého jména.

reklama