Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud zamítl žalobu asociace, zákaz vjezdu segwayů v Praze platí

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Soud dnes pravomocně zamítl žalobu asociace provozovatelů vozítek segway na hlavní město. Sdružení se domáhalo zrušení opatření, na jehož základě magistrát loni rozmístil značky se zákazem vjezdu vozítek do historických lokalit. Podle asociace Praha nezvládla vynutit původní pravidla, a proto provoz raději plošně zakázala, navíc bez řádného odůvodnění.

Senát pražského městského soudu pod vedením Evy Pechové konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu soudem a nelze proti němu podat žalobu. Opatření, které žaloba napadala, jen na základě tohoto nařízení vyznačilo území se zákazem, což bylo v pořádku. "Obec k tomu zmocňuje zákon o silničním provozu," upozornila soudkyně.

Na provoz segwayů, které využívali především turisti, si dlouhodobě stěžovaly radnice, kritizovali ho také obyvatelé centra. Zákaz vozítek Praze umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Za nerespektování nynějšího opatření hrozí až dvoutisícové pokuty.

Asociace Segway ČR hájí zájmy majitelů segwayů i podnikatelů s těmito vozítky, sdružuje přes dvě desítky firem. Její právník Pavel Říčka dnes uvedl, že asociace má zájem na kvalitním nastavení pravidel a potřebu určité regulace nezpochybňuje, opatření magistrátu však vnímá jako politické rozhodnutí. "Praha zcela selhala při vynucování pravidel. Nebyla schopna usměrnit malou skupinku osob na segwayích, která tu dělala výtržnosti," řekl s tím, že městské části letitý problém neřešily.

Jediným argumentem magistrátu byla podle Říčky množící se zranění chodců, přičemž advokát zdůraznil, že neexistují statistiky o tom, že k častým střetům chodců se segwayi skutečně dochází. Zároveň se vymezil vůči cyklistům, kteří podle něho pro chodce představují mnohem větší nebezpečí.

"Zákaz dopadá nejenom na podnikatele, ale i na soukromníky, kteří v těch oblastech bydlí a používají vozítka k ekologické a nerušivé dopravě," prohlásil u soudu právník. Podle něj opatření postihlo i invalidy, jejichž vozíky také fungují na principu samovyvažovacího zařízení. "Město Praha řeklo, že invalidy tady nechce," poznamenal.

Segwaye nyní nesmějí jezdit v pražské památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Zákaz vjezdu město schválilo loni v červenci, kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až počátkem prosince, instalace značek vyšla na 3,7 milionu korun.

Témata:  Praha segway soudy

Související

Aktuálně se děje

23. února 2025 9:39

Kateřina Pavlů debutovala. České biatlonistky obsadily dvanácté místo na MS

České biatlonistky obsadily dvanácté místo ve štafetě na mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide. V sestavě vedle zkušených Jessiky Jislové a Terezy Voborníkové nastoupily také dvě debutující juniorky Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová. Po výborném začátku se český tým pohyboval dokonce na čtvrté pozici, avšak mladé závodnice nakonec nedokázaly udržet nadějný výsledek. O vítězství Francie nebylo pochyb, od prvních metrů si štafeta této favorizované země vybudovala velký náskok a obhájila loňský titul.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.