Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka má jasno: Jednání o brexitu se nesmí dotknout peněz ve fondech EU

Projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky na Summitu k mírovým operacím OSN
Projev předsedy vlády Bohuslava Sobotky na Summitu k mírovým operacím OSN
Foto: Vláda.cz

Brusel - Dnešní mimořádný summit EU v Bruselu má schválit politické pokyny členských zemí k brexitu. Jednání mezi EU a Londýnem o odchodu Velké Británie z bloku se podle Česka nesmí dotknout peněz ve stávajících evropských fondech.

"My máme ty programy, výzvy, dimenzovány na určitý objem finančních prostředků a neradi bychom se dostali do situace, kdy budeme muset peníze v evropských fondech krátit," řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).  "Britové by měli doplatit to, k čemu se zavázali ještě před brexitem," dodal.

Úbytek objemu finančních zdrojů by se tak podle českého premiéra projevil až po roce 2020 v novém evropském víceletém finančním období. "A tam je evidentní, že se musíme připravit, že těch peněz ve fondech bude méně," poznamenal Sobotka.

Těžko je podle něj možné od čistých plátců, jako je Německo, Nizozemsko nebo Francie čekat, že budou chtít zvyšovat své platby do společné unijní kasy.

Politické pokyny summitu pro Evropskou komisi a tým vyjednavače Michela Barniera dnes odpoledne prezidenti a premiéři zřejmě bez potíží potvrdí. Text zmiňuje "jedno finanční vyrovnání" týkající se otázek spojených jak právě s víceletým finančním rámcem, tak s Evropskou investiční bankou (EIB), Evropskou centrální bankou (ECB) či Evropským rozvojovým fondem (EDF) a dalšími nástroji a závazky, v nichž jsou Britové jako členská země unie účastni.

Komise už státům nabídla také neoficiální podrobnější představu, o čem by se v této věci mělo jednat. Spíše než o konkrétní částku - a média zmiňují až 60 miliard eur (asi 1,6 bilionu Kč) - jde o dohodu na způsobu jejího výpočtu, na tom, že bude počítána v eurech a na podobě britského splátkového kalendáře.

Sobotka dnes před odletem do Bruselu také potvrdil, že ČR má zájem stát se novým sídlem Evropského bankovního úřadu (EBA), který dosud úřaduje v Londýně.

Témata:  Bohuslav Sobotka EU Brexit

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.