reklama

V čele staronového kabinetu by podle něj měl stát znovu politik ČSSD. V té souvislosti zmínil místopředsedy ČSSD - ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a ministra vnitra Milana Chovance. Naznačil přitom, že reálnou šanci získat pro svůj tým důvěru Poslanecké sněmovny má spíše šéf české diplomacie.

Nevyloučil ale ani to, že by premiérem mohl jmenovat i předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, pokud by sociální demokraté jeho nabídku odmítli. Řekl to dnes v rozhovoru pro TV Barrandov.

Potvrdil, že Sobotkovu demisi přijme a jméno nového ministerského předsedy oznámí po návštěvě Číny, z níž se vrací 18. května. Už má prý vybraného prvního kandidáta na funkci premiéra. "Musím to s ním ještě probrat, ale zdá se, že dojde k dohodě," řekl Zeman v televizi.

Půl roku do řádných voleb je podle prezidenta nesmyslné dramaticky měnit ministry. "Až na drobné výjimky by vláda měla zůstat ve stejné sestavě. Jediný, kdo by se měl vyměnit, je premiér," uvedl Zeman. Sobotka se podle něj dobrovolně rozhodl odejít, ostatní ministři by měli "až na drobné výjimky" pokračovat.

Novým premiérem by se měl stát člověk, který bude schopný získat pro svůj tým důvěru poslanců, dodal Zeman. "U Lubomíra Zaorálka můžeme předpokládat, že ji získá, protože bude podporován napříč politickými stranami vládní koalice. U Milana Chovance se můžeme setkat s blokádou ze strany ANO," poznamenal.

Demise, kterou tento týden oznámil Sobotka, je aktem zoufalství z klesajících preferencí ČSSD, míní Zeman. "Je to zbabělost, odejití z boje místo toho, aby bojoval, když se blíží volby," soudí. Odklad rezignace, kterou chce premiér formálně podat až v polovině května, označil za "zbabělé kličkování" malého kluka. Prezident a premiér se dnes na Pražském hradě dostali do konfliktu kvůli tomu, že Zeman očekával Sobotkovu demisi, zatímco premiér přišel jen konzultovat s hlavou státu nynější situaci a rezignaci hodlá podat až za 14 dní.