Praha - Soudní znalci by měli skládat povinné vstupní zkoušky. Pokud je složí a splní jednotně stanovené požadavky, vznikne jim nárok na jmenování. Počítá s tím návrh nového zákona, který na dnešní tiskové konferenci představil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). V současné době záleží jmenování znalců na vůli předsedů krajských soudů. Právní úprava také neurčuje žádné konkrétní kvalifikační předpoklady, jež musí znalci splňovat.
"Pro odbornou veřejnost je dlouho známé tajemství, že znalecké posudky jsou velmi málo spolehlivé. Ve sporných případech dochází k tomu, že si každá strana přinese vlastní posudek, který tvrdí něco naprosto jiného. Pak se zpracovává třetí a nikdo neví, čemu věřit. Právo je přitom v řadě případů vitálně závislé na možnosti spolehnout se na odborné vyjádření z jiného oboru," uvedl ministr. Připomněl, že nynější zákon o znalcích je téměř 60 let starý a vůbec nereflektuje současný stav podnikání.
Podle návrhu by měly být pro znalce jasně definované podmínky ohledně vzdělání či praxe. Vyhláška ministerstva by stanovila nejen jednotlivé znalecké obory a jejich specializace, ale i přesné požadavky na ně kladené. Zájemci o post znalce by museli skládat přísné zkoušky k ověření odborné způsobilosti, které by se skládaly z obecné části zahrnující právní aspekty práce znalce a ze zvláštní části pro daný konkrétní obor.
Znalci, kteří jsou už nyní zapsáni v seznamu, by zpětně zkoušky skládat nemuseli. Ministerstvo je ovšem chce pravidelně jednou za pět let kontrolovat podle náhodně vybraného vzorku jejich znaleckých posudků. Pro zpracování posudků by navíc měly být nově stanoveny jednotné metodologické postupy. Pokud kontrolní komise zjistí závažné nedostatky, se znalcem bude zahájeno přestupkové řízení, které může skončit i jeho vyškrtnutím ze seznamu.
Návrh také definuje odpovědnost znalců za škodu a ukládá jim povinné pojištění obdobně jako advokátům. Zároveň zvyšuje odměny pro znalce ze současných 100 až 350 korun za hodinu práce na 300 až 550 korun.
Ministerstvo návrh ve středu odeslalo do meziresortního připomínkového řízení, zákon by měl být účinný od ledna 2018.
Témata: Robert Pelikán, soudy
Související
10. června 2019 7:15
9. dubna 2019 15:34
26. června 2018 16:50
22. června 2018 12:36
19. června 2018 20:02
31. května 2018 16:04