Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákaz kouření přinese snížení počtu infarktů, myslí si odbornice

Cigarety, kouření
Cigarety, kouření
Foto: Pixmac

Praha - V Česku si cigaretu pravidelně zapálí zhruba čtvrtina populace a na plicní nemoci ročně zemře přes 10 tisíc lidí. Odbornice na odvykání kouření Eva Králíková se domnívá, že protikuřácký zákon přinese podle odborníků snížení počtu infarktů.

"K tomu, aby poklesl výskyt rakoviny plic nebo chronické obstrukční plicní nemoci jsou potřeba roky, možná desetiletí. Ale co se objeví hned v řádu týdnů, je pokles akutních infarktů myokardu, zejména u lidí do 60 let, kde jsou pětkrát častější u kuřáků, a to i u pasivních kuřáků, protože i malá dávka kouře poškozuje cévy," uvedla Králíková.

Upozornila také na výsledky průzkumu v lékárnách, podle kterého už v prvních květnových dnech vzrostl v lékárnách prodej léků na závislost na tabáku.

Králíková vede Centrum pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, které zvládne léčit asi 500 nových pacientů ročně. "U nás je teď objednací lhůta měsíc, možná i déle a telefon tam pořád zvoní," konstatovala lékařka.

Témata:  kouření zdraví

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy