Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od kouření nejvíce odradí cena cigaret, budeme ji dál zvyšovat, plánuje Sobotka

Cigarety, kouření
Cigarety, kouření
Foto: Pixmac

Praha - Dnes vstoupil v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) spotřební daň na cigarety v příštích letech dál postupně poroste, protože jen to odradí mladé lidi od kouření.

"Postupně zvyšujeme daňové zatížení cigaret. Je to koordinovaný postup v rámci Evropské unie, mohlo by se totiž stát, že pokud by se sazby příliš lišily, tak by se podpořil dovoz cigaret, a stát by mohl přicházet o výběr spotřební daně," řekl Sobotka na dnešní tiskové konferenci.

Stát na spotřební dani za tabák vybere ročně asi 80 miliard korun, odborníci odhadují, že více než 100 miliard ale stojí stát odvykání kouření a léčba nemocí s ním spojených.

"Za průměrný plat si koupíte asi dvojnásobek krabiček cigaret než před 20 lety. Musely by stát asi 150 korun," řekla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

Podle průzkumu Fakulty sociálních věd UK by asi pětina kuřáků nezačala, kdyby byl už dříve zaveden zákaz kouření v restauracích a ve veřejných vnitřních prostorech.

Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) zemře v důsledku pasivního kouření v Česku 2000 lidí ročně, což je zhruba třikrát více než při automobilových nehodách. "Největší podíl pasivního kuřáctví je právě v restauracích. Týká se nejen návštěvníků, ale i personálu," dodal ministr. "V restauraci očekáváte nezávadné jídlo a nezávadné pití, tak by tam taky měl být nezávadný vzduch," doplnila Králíková.

Témata:  cigarety Bohuslav Sobotka Miloslav Ludvík

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 11:00

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy