Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát chce zakázat vapování. SLZT obvinila politiky, že podlehli tabákové lobby

E-cigarety
E-cigarety
Foto: Pixabay

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku kritizuje připravovanou novelu zákona o zákazu některých příchutí elektronických cigaret. Přitom klasické cigarety jsou prokazatelně daleko více škodlivé, na jejich omezení se však zdaleka tolik nepracuje. Společnost má podezření na vliv lobby tabákového průmyslu na stát. 

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) zkritizovala připravovanou novelu zákona, která se zabývá jen elektronickými cigaretami (EC).

Česká republika už v roce 2012 ratifikovala Rámcovou úmluvu WHO o kontrole tabáku. Ta podle SLZT zahrnuje komplexní přístup k tabákovým výrobkům včetně regulace dostupnosti, prodeje, zdanění, kontroly pašování, reklamy a marketingu. „Tato témata jsou u nás nyní roztroušena ve více než desítce zákonů a vyhlášek, působí dojmem, že až cíleně nepřehledně,“ varuje společnost.

„SLZT doporučuje připravit jeden komplexní zákon na kontrolu tabáku, jehož vzorem může být právě výše uvedená Rámcová úmluva,“ dodává SLZT.

Resort zdravotnictví totiž navrhuje zákazy různých příchutí, přitom základní vlastností elektronických cigaret je, že neobsahují tabák ani jiné pevné části nebo byliny. „To je výsměch například letité snaze o zavedení jednotného balení pro klasické cigarety, které Ministerstvo zemědělství opakovaně odmítá,“ píše SLZT.

Podle společnosti „uvedený návrh působí dojmem, že je z pera výrobců cigaret a zejména zahřívaného tabáku, pro něž jsou EC konkurencí“.

Kouření cigaret je v České republice příčinou 16-18 tisíc předčasných úmrtí ročně. „Stále nemáme jednotné balení pro cigarety, tedy balení bez neregulované plochy, čímž odpadne spojení s image značky, podstatný fakt pro začínající kuřáky, a že se stále více ukazuje, že EC na rozdíl od zahřívaného tabáku pomáhají kuřákům zbavit se cigaret,“ připomíná SLZT.

Ta také zdůrazňuje, že pro řadu kroků nejsou ani potřeba žádné peníze. SLZT doporučuje například prodej tabákových výrobků jen ve specializovaném obchodě s licencí, žádnou reklamu nebo vystavené zboží ani v místě prodeje, jednotné balení pro všechny tabákové výrobky, a důslednou kontrolu prodeje tabákových výrobků, sáčků a EC pouze nad 18 let s tím, že pokuta může již nyní být až milion korun.

Podle SLZT stačí pro tyto kroky pouze politická vůle. „Dle zjištění WHO je úroveň míry korupce nepřímo úměrná míře kontroly tabáku,“ uvádí společnost.

Global Centre for Global Governance in Tobacco Control (GGTC) ve své zprávě za rok 2023 upozornilo, že ministerstva financí, obchodu a investic se po celém světě zaměřovala na hájení zájmů tabákového průmyslu.

„Oddělení, která se netýkala zdravotnictví, zejména ministerstva financí, obchodu a cel, se nechala přesvědčit přehnanými tvrzeními průmyslu o jeho přínosu pro ekonomiku a uvěřila vyprávění průmyslu, že se nelegální obchod s tabákem zhorší, pokud se zvýší daně,“ píše GGTC.

S různými činnostmi a propagací tabákového průmyslu nepomáhaly pouze rozvojové země, nýbrž i vyspělé ekonomiky jako Německo, Itálie, Japonsko, Británie, Korea nebo Švédsko. „Většina zemí nemá pravidla pro zveřejňování schůzek s tabákovým průmyslem, registr lobbistů, včetně těch z tabákového průmyslu, ani politiku, která by vyžadovala od TI zveřejňování informací o marketingu a lobbingu,“ uzavřelo GGTC.

Témata:  cigarety E-cigarety

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy