reklama

Hnutí ANO už vybralo krajské lídry, celkem do regionálních voleb půjde přes 700 kandidátů. Babiš podotkl, že oslovil i podnikatele a manažery, ale neuspěl. "Ani jednoho z nich jsem neukecal," řekl.

"Náš program je selský rozum a řešení problémů," řekl Babiš. O prospěchářích hovořil v části projevu věnovaném jeho hnutí. Připustil, že ANO se nevěnovalo výběru lidí dostatečně. "Proto je jedním z našich nejdůležitějších úkolů před příštími parlamentními volbami očista našeho hnutí od těchto prospěchářů," vyhlásil Babiš.

Hnutí má nyní podle něho 2859 členů a 1120 žadatelů o členství. Babiš uvedl, že výběr členů se musí změnit, o přihláškách by mělo mít přehled ústředí, zrušit by se mohla půlroční čekatelská lhůta. "Občas mám totiž pocit, že některé organizace nechtějí přijímat další členy a svoje oblasti de facto privatizují a konzervují se," prohlásil.

Ohledně migrační krize se Babiš postavil proti návrhu na zavedení trvalého přerozdělovacího mechanismu uprchlíků mezi státy Evropské unie. "Kvóty jsou mrtvé a hnutí ANO na ně nikdy nepřistoupí," zdůraznil Babiš. Volal po uzavření schengenské hranice, dojednání míru v Sýrii a po její obnově.

Za problémy s dopravními stavbami kvůli starým posudkům jejich vlivu na životní prostředí vinil Babiš někdejší vlády ODS a TOP 09. Ve zdravotnictví podle něho chybí efektivita a hospodárnost. Školství je podle Babiše třeba propojit s podnikatelskou sférou a stavět školy kolem Prahy.

Podobně jako v minulosti Babiš prohlásil, že je často v šoku z toho, jak celostátní funguje, zejména ve Sněmovně. Vládní spolupráci s ČSSD a KDU-ČSL označil za umění možného kompromisu.

Babiš znovu mluvil o řízení státu jako firmy. Česko vnímá spíš jako rodinnou firmu. "Není pravda, že firma je jenom o zisku. Kdo to říká, tak zodpovědnému podnikání nerozumí. Rodinná firma je společenství lidí, které spojuje nejen stejný cíl, ale kteří sdílejí i stejné základní hodnoty. Je to o zodpovědnosti a solidárnosti," uvedl.

reklama