Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka se při cestě do Japonska setká se s premiérem a princem

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ke konci června navštíví Japonsko. Během pětidenní cesty se setká s tamním předsedou vlády Šinzó Abem, předsedou dolní komory parlamentu Tadamorim Ošimou či korunním princem Naruhitem.

Sobotku do země během návštěvy u příležitosti 60. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi doprovodí také podnikatelská delegace.

Sobotka v zemi zahájí česko-japonské podnikatelské fórum, kterého by se měli zúčastnit představitelé více než 30 firem z Česka. Kromě podnikatelů ho doprovodí ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ale také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). V rámci tamního Roku české kultury byla v Japonsku například vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy, kterou si prohlédlo přes 660.000 lidí.

Českého premiéra čeká i setkání se starosty Kjóta a Hirošimy. "Návštěva by měla vést k dalšímu posílení bilaterálních vztahů a měla by umožnit výměnu názorů na aktuální regionální a globální otázky," uvádí zpráva pro ministry.

V září 1996 byl v Japonsku premiér Václav Klaus a o devět let později Jiří Paroubek. V ČR byli japonští ministerští předsedové v letech 2003 a 2009.

Témata:  Bohuslav Sobotka Japonsko Daniel Herman

Související

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.