Japonsko

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko postihlo zemětřesení, epicentrum bylo u pobřeží Fukušimy

Svět

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění.

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko postihlo zemětřesení o síle 6,6 stupně

Svět

Podle místní meteorologické agentury bylo po zemětřesení v Tichém oceánu ve čtvrtek ráno vydáno varování před tsunami pro japonský ostrovní řetězec Izu, přičemž v některých oblastech byly zaznamenány vlny o výšce 30 centimetrů. Informuje japonská agentura Kjódó.

Japonská armáda, ilustrační fotografie.

Japonsko je připraveno sestřelit severokorejský satelit

Svět

KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na oběžnou dráhu Země. Stát se tak může už ve středu. Tokio vzkázalo, že je připraveno zařízení sestřelit, pokud se během startu vyskytne nad jeho územím.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se chystá přijet na summit G7 v Japonsku

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o víkendu navštíví summit skupiny G7 v Japonsku, který probíhá od pátku do neděle. Účast hlavy státu napadeného Ruskem potvrdil tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov.

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Zemětřesení v Japonsku nepřežil minimálně jeden člověk

Svět

Japonsko zasáhlo v pátek odpoledne místního času zemětřesení o síle 6,5 stupně Richterovy stupnice. Oficiální zprávy zatím o obětech či škodách nehovoří, zřejmě ale zemřel minimálně jeden člověk. Varování před tsunami vydáno nebylo.

Fumio Kišida

Japonský premiér byl po explozi bez zranění evakuován. Podezřelého zadrželi

Svět

Japonský premiér Fumio Kišida dnes vyvázl nezraněn z útoku, ochranka jej ale musela evakuovat. Před veřejným vystoupením předsedy vlády ve městě Wakajama na západě země hodil nějaký muž z davu předmět, načež se ozval výbuch. Podle japonských médií šlo zřejmě o dýmovnici. Policie podezřelého zadržela.

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko nabízí Ukrajině pomoc za 5,5 miliardy dolarů, oznámil premiér

Svět

Japonsko nabízí Ukrajině finanční pomoc v objemu 5,5 miliardy dolarů (122 miliard Kč), oznámil dnes japonský premiér Fumio Kišida. Návrhem se ještě bude zabývat japonský parlament. Tokio se v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přidalo k sankcím proti Moskvě, Ukrajině zatím poskytlo finanční a humanitární pomoc, ale nikoliv zbraně, uvedla agentura AFP.

Joe Biden, prezident USA

Svět

Biden ujistil Japonsko o odhodlání USA tuto zemi bránit

Americký prezident Joe Biden dnes ujistil japonského premiéra Fumia Kišidu o odhodlání bránit Japonsko, pokud by to bylo nutné, a ocenil novou bezpečnostní strategii této východoasijské země, která počítá s prudkým zvýšením výdajů na obranu. Uvedla to agentura Reuters.

Plyn

Japonsko varuje, že světové zásoby zkapalněného plynu jsou na roky vyprodané

Byznys

Japonsko varuje, že celosvětová konkurence na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) kvůli nedostatečným investicím na straně nabídky v příštích třech letech zesílí. Dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají platit před rokem 2026, jsou vyprodány. Tyto kontrakty jsou pro kupující zásadní, protože nabízejí stabilní ceny a spolehlivé dodávky na mnoho let. Vyplývá to z průzkumu japonského ministerstva obchodu, na který upozornila agentura Bloomberg.

Japonsko, ilustrační foto

Byznys

Japonská ekonomika kvůli inflaci a globálnímu zpomalení nečekaně klesla

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem nečekaně klesla o 0,3 procenta. Na vině je vysoká inflace, která brzdí spotřebu, slabý jen a zpomalení globální ekonomiky. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla japonská vláda. V přepočtu na celý rok ekonomika klesla o 1,2 procenta. Je to první pokles ekonomiky za čtyři kvartály.

Severní Korea, ilustrační foto

KLDR podle Soulu vypálila balistické rakety, Japonsko vyhlásilo poplach

Svět

Několik balistických raket dnes podle Soulu opět vypálila Severní Korea. Japonsko kvůli tomu vyhlásilo poplach ve třech prefekturách, uvedla agentura Reuters. Japonské úřady původně informovaly o tom, že jedna severokorejská raketa přeletěla nad severem Japonska. To ale později popřelo ministerstvo obrany, podle kterého se raketa ztratila z radarů nad Japonským mořem. KLDR vypálení raket nekomentovala.

Japonsko, ilustrační foto

Japonsko se po dvou letech plně otevírá turistům, doufá v oživení ekonomiky

Svět

Japonsko se dnes po více než dvou letech protikoronavirové izolace plně otevřelo turistům, informuje list The Guardian. Země podle něj obnovila bezvízový styk s desítkami států a ukončila tak jedny z nejpřísnějších hraničních kontrol na světě. Zároveň Japonsko zrušilo omezení počtu návštěvníků i požadavek na to, aby přijeli s turistickou skupinou, uvedla agentura Kjódó.

Ilustrační fotografie.

Severní Korea odpálila další balistickou střelu, přeletěla japonské území

Svět

Severní Korea dnes odpálila balistickou střelu, která přeletěla severní japonský ostrov Hokkaidó, než dopadla do moře. Vláda v Tokiu vyzvala lidi v ohrožené oblasti, aby se ukryli. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea raketový test odsoudily a odpověděly leteckým vojenským cvičením, informovaly zahraniční agentury.

Tokio

Japonsko od 11. října uvolní podmínky pro příjezd ze zahraničí

Svět

Japonsko od 11. října uvolní omezení, která zavedlo kvůli pandemii covidu-19 pro cestující ze zahraničí. Oznámil to dnes japonský premiér Fumio Kišida. Japonsko například zruší omezení počtu denních příjezdů ze zahraničí, napsala agentura AP. Japonsko je jednou z posledních rozvinutých ekonomik, které ruší tento druh pandemických opatření.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.