Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko protestuje proti plánovaným ruským vojenským cvičením

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Japonsko dnes podalo Rusku protest proti plánovaným vojenským cvičením, které Moskva hodlá v nadcházejících dnech provést v blízkosti sporných Kurilských ostrovů nedaleko japonského ostrova Hokkaidó. Informovala o tom agentura Reuters.

Rusko japonskou kritiku odmítlo. Kreml v prohlášení uvedl, že čelí i jiným hrozbám, než je Ukrajina, a že konání manévrů je v souladu s mezinárodním právem.

Jak uvedl tajemník japonské vlády Hirokazu Macuno, Rusko Tokio informovalo, že ve dnech 18. až 22. dubna uskuteční raketová cvičení v blízkosti ostrovů. Krom toho Rusko v pátek oznámilo, že plánuje provést zkoušky raketometů a torpéd v rámci inspekce své tichomořské námořní flotily.

Rusko a Japonsko vedou dlouhodobý spor o jižní část kurilských ostrovů Kunašir, Iturup a Šikotan a ostrůvku Habomaj. Sovětští vojáci toto území po japonské kapitulaci v roce 1945 obsadili a souostroví se připojilo k tehdejšímu Sovětskému svazu.

Japonsko si činí nárok na jeho jižní část, kterou nazývá Severní území, zatímco Rusové tvrdí, že jde o nedílnou součást Ruské federace a že japonský postoj zpochybňuje výsledky druhé světové války.

Témata:  Japonsko Ruská armáda Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy