Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko nabízí Ukrajině pomoc za 5,5 miliardy dolarů, oznámil premiér

Japonsko, ilustrační foto
Japonsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Japonsko nabízí Ukrajině finanční pomoc v objemu 5,5 miliardy dolarů (122 miliard Kč), oznámil dnes japonský premiér Fumio Kišida. Návrhem se ještě bude zabývat japonský parlament. Tokio se v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu přidalo k sankcím proti Moskvě, Ukrajině zatím poskytlo finanční a humanitární pomoc, ale nikoliv zbraně, uvedla agentura AFP.

"Je pořád nutné pomáhat lidem, kterým válka zničila prostředky obživy, a opravit zničenou infrastrukturu," uvedl Kišida. Vláda podle něj požádá parlament, aby schválil změny, které umožní Ukrajině peníze poskytnout.

Japonsko už dříve poskytlo Ukrajině přes půl miliardy dolarů pomoci a přijalo na svém území na 2000 ukrajinských uprchlíků. Reakce Tokia na válku na Ukrajině byla podle agentury AP rychlá, protože se Japonsko obává dopadů konfliktu na východ Asie, kde svou vojenskou přítomnost zvyšuje Čína.

Japonský premiér také oznámil, že na pátek svolal na dálku jednání šéfů skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, které Tokio nyní předsedá. Na jednání, které se uskuteční v den výročí začátku ruské invaze, je pozván také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Očekává se, že G7 vyjádří na jednání podporu napadené zemi.

Témata:  Japonsko Ukrajina

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy