Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR se ozvala kvůli manévrům u Jižní Koreji. Diktatuře vadí "asijské NATO"

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO". 

Třídenní cvičení Freedom Edge začalo v souladu s loňskou dohodou tří zemí ve čtvrtek. Jižní Korea, USA a Japonsko usilují o posílení bezpečnostní spolupráce proti hrozbám ze strany KLDR, která nedávno prohloubila vztahy s Ruskem. 

Severokorejská diplomacie podle agentury KCNA uvedla, že Pchjongjang nebude ignorovat posilování vojenského bloku v čele s USA a jejich spojenci, přičemž přislíbila "agresivní a razantní reakci". Podle diktatury pokračuje Washington ve snaze o připojení Jižní Koreji a Japonska k NATO. 

KLDR minulý týden navštívil kvůli společnému summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ruský prezident Vladimir Putin. Politici podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství, která vyzývá k vojenské pomoci v případě napadení jedné ze zemí. 

Američané, Japonci i Jihokorejci společně odsoudili rozšiřující se vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou. Soul navíc v reakci na smlouvu uvedl, že přehodnotí možnost dodávat zbraně Ukrajině. 

Témata:  Kim Čong-un Severní Korea Jižní Korea USA Japonsko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 9:35

Nevěra Leoše Mareše? Podle manželky Moniky to tak vážně nevypadá

Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.