Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR se ozvala kvůli manévrům u Jižní Koreji. Diktatuře vadí "asijské NATO"

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO". 

Třídenní cvičení Freedom Edge začalo v souladu s loňskou dohodou tří zemí ve čtvrtek. Jižní Korea, USA a Japonsko usilují o posílení bezpečnostní spolupráce proti hrozbám ze strany KLDR, která nedávno prohloubila vztahy s Ruskem. 

Severokorejská diplomacie podle agentury KCNA uvedla, že Pchjongjang nebude ignorovat posilování vojenského bloku v čele s USA a jejich spojenci, přičemž přislíbila "agresivní a razantní reakci". Podle diktatury pokračuje Washington ve snaze o připojení Jižní Koreji a Japonska k NATO. 

KLDR minulý týden navštívil kvůli společnému summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ruský prezident Vladimir Putin. Politici podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství, která vyzývá k vojenské pomoci v případě napadení jedné ze zemí. 

Američané, Japonci i Jihokorejci společně odsoudili rozšiřující se vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou. Soul navíc v reakci na smlouvu uvedl, že přehodnotí možnost dodávat zbraně Ukrajině. 

Témata:  Kim Čong-un Severní Korea Jižní Korea USA Japonsko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.