Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR se ozvala kvůli manévrům u Jižní Koreji. Diktatuře vadí "asijské NATO"

Kim Čong-un
Kim Čong-un
Foto: china.org.cn

Severokorejská diktatura v neděli podrobila kritice vojenské cvičení Jižní Koreji, USA a Japonska v mezinárodních vodách na jih od jihokorejského ostrovního letoviska Čedžu. Manévry podle Pchjongjangu ukazují, že vztahy mezi zmíněnými zeměmi se změnili v "asijskou verzi NATO". 

Třídenní cvičení Freedom Edge začalo v souladu s loňskou dohodou tří zemí ve čtvrtek. Jižní Korea, USA a Japonsko usilují o posílení bezpečnostní spolupráce proti hrozbám ze strany KLDR, která nedávno prohloubila vztahy s Ruskem. 

Severokorejská diplomacie podle agentury KCNA uvedla, že Pchjongjang nebude ignorovat posilování vojenského bloku v čele s USA a jejich spojenci, přičemž přislíbila "agresivní a razantní reakci". Podle diktatury pokračuje Washington ve snaze o připojení Jižní Koreji a Japonska k NATO. 

KLDR minulý týden navštívil kvůli společnému summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem ruský prezident Vladimir Putin. Politici podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství, která vyzývá k vojenské pomoci v případě napadení jedné ze zemí. 

Američané, Japonci i Jihokorejci společně odsoudili rozšiřující se vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou. Soul navíc v reakci na smlouvu uvedl, že přehodnotí možnost dodávat zbraně Ukrajině. 

Témata:  Kim Čong-un Severní Korea Jižní Korea USA Japonsko

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy