Severní Korea

Zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

KLDR má novou salvovou zbraň, Kim dohlížel na ostrý test

Svět

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

VIDEO: Píseň slavící diktátora Kima se stala hitem TikToku. Skladba má nové, alarmující poselství

VIDEO: Píseň slavící diktátora Kima se stala hitem TikToku. Skladba má nové, alarmující poselství

Svět

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Ilustrační fotografie.

Severokorejci opět testovali zbraně. Napětí na poloostrově stoupá

Svět

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

Ilustrační fotografie.

Svět

KLDR podnikla po dvou měsících další raketový test

Severokorejská diktatura v pondělí odpálila několik raket krátkého doletu, informoval o tom její jižní soused. Podle agentury Reuters se jednalo o první takový test po dvou měsících, Soul a Tokyo podrobily Pchjongjang ostré kritice.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Evropská unie se dohodla na nových protiruských sankcích

Svět

Evropská unie se ve středu dohodla na třináctém balíku protiruských sankcí kvůli vojenské agresi proti Ukrajině. Kromě Moskvy jim budou čelit například i čínské firmy či jeden severokorejský politik, půjde o trest za poskytování vojenské pomoci Rusku.

Kim Čong-un

Svět

Severní Korea zrušila úřady, které měly na starosti styky se Soulem

Severní Korea zrušila vládní organizace, které se staraly o vztahy s jižním sousedem. V gesci měly například mezistátní turistický ruch. Severokorejský vůdce Kim Čong-un zároveň vyzval parlament, aby přijal ústavní dodatek, podle kterého je Jižní Korea striktně oddělenou zemí a nepřítelem číslo jedna.

Kim Čong-un

Nástupkyní Kima bude jeho dcera, domnívá se jižní soused KLDR

Svět

Severokorejská zpravodajská služba považuje za pravděpodobné, že nástupnicí současného severokorejského vůdce Kim Čong-una se stane jeho desetiletá dcera Kim Džu-ä, uvedla televize ABC s odvoláním na jihokorejskou Národní zpravodajskou službu (NIS).

Ilustrační fotografie.

KLDR oznámila, že obnoví všechna vojenská opatření

Svět

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že okamžitě obnoví všechna vojenská opatření, která pozastavila v souladu s vojenskou dohodou uzavřenou s Jižní Koreou v roce 2018. Učinila tak den poté, co Jižní Korea po vypuštění severokorejského špionážního satelitu částečně pozastavila platnost této dohody.

Ruská armáda, ilustrační foto

Severní Korea poskytla Rusku zbraně a munici, uvedli Američané

Svět

Spojené státy americké v pátek vyjádřily přesvědčení o tom, že Severní Korea dodala více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí Rusku, aby podpořila jeho agresi vůči sousední Ukrajině. Součástí zbrojní pomoci mají být rakety či dělostřelecké náboje.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.