Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je to zrada proti státu. Kim Čong-un zakázal v KLDR párky v rohlíku a rozvody

Kim Čing-un
Kim Čing-un
Foto: KCNA

Kim Čong-un, severokorejský diktátor, známý svými tvrdými zásahy do každodenního života obyvatel země, nyní zakázal jeden z populárních pokrmů – hotdogy. Tento zákaz je součástí širšího boje proti pronikání západní kultury do izolované země. Uvedl to server NZ Herald.

Podle zpráv Kim prohlásil, že hotdogy, jejichž obliba vzrostla v Jižní Koreji, představují symbol západního vlivu. Vaření nebo prodej tohoto jídla je nyní považováno za zradu proti státu. Osoby, které budou přistiženy při přípravě nebo prodeji hotdogů, čelí riziku zatčení a odsouzení k tvrdé práci v nechvalně proslulých severokorejských pracovních táborech.

Zákaz se však neomezuje pouze na hotdogy. Kim Čong-un rovněž zakázal prodej budae-jjigae, známého jako „vojenský guláš“. Tento pokrm, který vznikl v Jižní Koreji v 50. letech, je směsicí korejských a amerických ingrediencí, včetně klobás, šunky, fazolí, kimchi a pikantní omáčky.

Budae-jjigae, který se do Severní Koreje dostal kolem roku 2017, má historické kořeny v období po korejské válce, kdy obyvatelé Jižní Koreje používali odhozené maso od amerických vojáků k přípravě tohoto pokrmu. Podobně byl zakázán i tteokbokki, oblíbené korejské pouliční jídlo vyrobené z rýžových koláčků v pikantní omáčce.

Tato opatření nejsou první svého druhu. Severní Korea dlouhodobě zakazuje jídla a produkty, které považuje za nepatřičné nebo „antisocialistické“. Zákazy však nejsou omezeny pouze na gastronomii. Nedávné zprávy uvádějí, že lidé žádající o rozvod mohou čelit trestům od jednoho do šesti měsíců tvrdé práce v pracovních táborech. Rozvod je v Severní Koreji považován za antisocialistický čin a vyžaduje schválení vládou.

Jedna žena, která byla za rozvod odsouzena k tříměsíční práci, uvedla, že ženy často čelí přísnějším trestům než muži. Tyto případy ukazují na pokračující tlak režimu na dodržování přísných pravidel a ideologické kontroly ve všech aspektech života Severokorejců. 

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.