Čína stále více ztrácí klid kvůli angažmá Severní Koreje s Ruskem a považuje rostoucí spolupráci mezi Pchjongjangem a Moskvou za znepokojující, uvedl zástupce amerického ministra zahraničí Kurt Campbell, píše The Guardian.
Jeho tvrzení přichází v době, kdy mezi bezpečnostními partnery USA v Asii sílí debata o tom, zda Čína podporuje rozhodnutí severokorejského vůdce Kim Čong-una vyslat 10 000 vojáků do Ruska, aby bojovali proti Ukrajině. Podle dostupných informací se severokorejské jednotky již nacházejí na ruském území.
Japonské ministerstvo zahraničí vyjadřuje pochybnosti o tom, že Čína tuto iniciativu podporuje. Čínské vedení se k vyslání severokorejských vojáků zatím oficiálně nevyjádřilo, což naznačuje, že může mít obavy z toho, jak by tato vojenská spolupráce mohla ovlivnit americké úsilí o posílení alianční sítě východní Asie, zahrnující Japonsko a Jižní Koreu.
V tomto kontextu učinila Čína vstřícný krok vůči Japonsku – oznámila, že stáhne bóji, kterou umístila v japonské exkluzivní ekonomické zóně poblíž ostrovů Senkaku. Tento krok, přestože je spíše symbolický, naznačuje určitou snahu o zmírnění napětí mezi oběma státy.
Během semináře v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu Campbell prohlásil: „Téma, které se stává pro čínské partnery stále nepříjemnějším, je zapojení Severní Koreje do spolupráce s Ruskem.“
Dále uvedl, že se v některých rozhovorech s čínskými představiteli zdálo, že USA je informují o skutečnostech, o kterých dříve nevěděli. Podle něj se obávají, že ruské povzbuzení by mohlo Severní Koreu přimět k vojenským akcím, které by nebyly v čínském zájmu.
„Čína přímo nekritizovala Rusko, ale věříme, že rostoucí koordinace mezi Pchjongjangem a Moskvou ji znepokojuje,“ dodal Campbell.
Nicméně analytici se rozcházejí v názorech na to, zda mezi Čínou a Ruskem skutečně vzniká významná trhlina.
Bývalý asistent ředitele CIA pro východní Asii a Pacifik Dennis Wilder označil čínské mlčení k této otázce za „ohromující“. Zdůraznil, že čínská média se vyhýbají zmínkám o strategické dohodě mezi Ruskem a Severní Koreou, stejně jako o vyslání severokorejských vojáků.
„Jak může Čína vysvětlit, co se děje? Jak může ignorovat skutečnost, že její spojenecký stát nyní bojuje na Ukrajině? Evropané budou rozzlobení – a nebudou to Severní Korejci, na koho se budou zlobit, ale na Čínu,“ upozornil Wilder.
Varoval také, že pokud Rusko začne poskytovat Severní Koreji jadernou pomoc, posílí to americké aliance v Asii a může vést k vytvoření „skutečného asijského NATO“, což by pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga představovalo zásadní problém.
Velitel amerického Indo-pacifického velení admirál Samuel Paparo mezitím na bezpečnostním fóru v Halifaxu prohlásil, že vztahy mezi Ruskem, Čínou a Severní Koreou se vyvíjejí na principu „transakční symbiózy“.
Podle něj Severní Korea dodává Rusku dělostřeleckou munici a rakety, zatímco Moskva na oplátku pravděpodobně poskytne Pchjongjangu technologie v oblasti raket a ponorek. Dále tvrdil, že Čína zásobuje Rusko 90 % jeho polovodičů a 70 % strojních zařízení potřebných k obnově jeho vojenského potenciálu.
Skeptický ohledně čínského znepokojení byl i Andrew Shearer, ředitel australské zpravodajské služby, který prohlásil: „Představa, že mezi Putinem a Si Ťin-pchingem lze vrazit klín, je spíše iluzorní. Pokud si nepřipustíme, že Putin je stále ve válce proti Ukrajině jen díky čínské vojenské, diplomatické a technologické podpoře, nebudeme schopni vyvinout účinnou strategii.“
Podobné pochybnosti zaznívají i z Japonska. Profesorka Emi Mifuneová z univerzity Komazawa uvedla, že „není možné, aby Čína nevěděla, co Rusko plánuje“. Podle ní je Peking silně motivován zajistit, aby Rusko neprohrálo proti Západu, protože by to oslabilo čínské pozice v otázce Tchaj-wanu.
Podle profesora Hideji Kuraty z Národní obranné akademie Japonska se Čína nachází v situaci, kdy ani neschvaluje, ani neodmítá kroky Severní Koreje. Její postoj lze podle něj shrnout jako „znepokojený odstup“.
Kurata upozorňuje, že Severní Korea se snaží vybudovat stupňovitou strategii eskalace, která zahrnuje taktické jaderné zbraně, rakety středního doletu namířené na Japonsko, rakety s delším dosahem proti Guamu a mezikontinentální balistické střely schopné zasáhnout americkou pevninu.
Podle něj USA v regionu nemají adekvátní prostředky k odstrašení Severní Koreje v podobě jaderných zbraní středního doletu, což může dále posílit agresivitu Pchjongjangu.
Témata: Čína, Rusko, Severní Korea
Související
4. února 2025 8:14
23. ledna 2025 16:57
15. ledna 2025 20:46
7. ledna 2025 8:52
7. ledna 2025 8:17
4. ledna 2025 16:06