Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Ministerstvo zahraničí Severní Koreje v oficiálním prohlášení uvedlo, že podobné „provokace“ ze strany Spojených států a jejich spojenců zvyšují bezpečnostní nestabilitu v regionu. Podle Korejské ústřední tiskové agentury (KCNA) vyjádřil šéf oddělení pro zahraniční politiku „vážné znepokojení“ nad narůstajícím napětím, které přičítá vojenským aktivitám zmíněných zemí.

Ve své zprávě ministerstvo znovu zdůraznilo, že „vykonávání práva na sebeobranu k ochraně svrchovanosti a bezpečnostních zájmů státu bude prováděno intenzivněji“. Varování dále obsahovalo zmínku o „nejtvrdší strategii protiakcí“, kterou chce Severní Korea nasadit s cílem odradit jakékoliv vojenské provokace svých nepřátel.

Trojstranné vojenské cvičení, jehož součástí byly americké bombardéry B-1B, mělo za cíl posílit společné obranné schopnosti Jižní Koreje, USA a Japonska tváří v tvář narůstající hrozbě severokorejského jaderného a raketového programu.

Tato cvičení následují po sérii severokorejských raketových testů, včetně údajného odpálení hypersonické balistické střely středního doletu 6. ledna a několika krátkodosahových balistických střel, které byly vypuštěny v úterý.

V separátním komentáři, rovněž zveřejněném prostřednictvím KCNA, Severní Korea ostře kritizovala Spojené státy za zvyšování výdajů na obranu. Podle tohoto komentáře může další růst amerického obranného rozpočtu zvýšit riziko vojenských střetů na Korejském poloostrově a v okolním regionu. Severní Korea proto slíbila další posílení svých obranných schopností.

Severokorejská vláda označila kroky Spojených států za přímou hrozbu a argumentovala, že agresivní politika Washingtonu a jeho spojenců nutí Pchjongjang k tomu, aby své schopnosti sebeobrany „zdokonaloval a prováděl dokonaleji“. Tyto události dále prohlubují napětí v regionu, kde je bezpečnostní situace stále křehčí, zejména s ohledem na pokračující vojenské aktivity všech stran. 

Témata:  Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

12:05

Nový způsob života Veroniky Žilkové. Sama v neznámém prostředí

Veronika Žilková je v novém kalendářním roce jako vyměněná, protože se rozhodla některé věci ve svém životě změnit. Zejména zanevřela na muže a řekla si, že bude sama. Jak se jí podařilo naskočit do nově rozjetého vlaku? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.