Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejští vojáci zabíjejí při boji proti Ukrajincům ruské jednotky. Nerozumí si

Severokorejští vojáci zabíjejí při boji proti Ukrajincům ruské jednotky. Nerozumí si

Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

Tato zpráva přichází v době, kdy Ukrajina a západní zdroje varují před rostoucím počtem severokorejských vojáků nasazených v ruské Kurské oblasti. Podle odhadů se zde nachází více než 10 000 severokorejských vojáků, kteří mají podpořit ruské úsilí vytlačit ukrajinské síly z oblasti.

Ukrajinské ozbrojené síly podle server The Independent rovněž oznámily, že během posledních 24 hodin Rusko přišlo o více než 1 000 vojáků v intenzivních bojích na východní frontě. Ruské ministerstvo obrany mezitím tvrdí, že jeho jednotky dobyly vesnice Veselyj Haj a Puškin v Doněcké oblasti.

Kromě toho Ukrajina oznámila ztráty severokorejských jednotek v Kurské oblasti, kde během víkendu přišlo o život nebo bylo zraněno nejméně 30 severokorejských vojáků. Tyto ztráty byly zaznamenány v okolí vesnic Plekhovo, Vorozhba a Martynovka. Jde o první případ, kdy Ukrajina oznámila podobné ztráty severokorejských vojáků s takovými detaily.

Rusko zatím nepotvrdilo přítomnost severokorejských vojáků na své straně, zatímco Severní Korea označila dřívější zprávy o nasazení svých jednotek za „falešné“. Nicméně severokorejský představitel později uvedl, že jakékoli takové nasazení by bylo legální.

Mezitím se na Černém moři odehrál další incident, kdy se dva ruské ropné tankery rozlomily na dvě části. Ukrajina obvinila Rusko z „porušování provozních pravidel“, protože podle Kyjeva Moskva vysílá staré lodě na moře i během nepříznivého počasí. Tyto nehody přispívají k narůstajícímu napětí v oblasti Černého moře, které zůstává strategickým místem pro obě strany konfliktu.

Zapojení severokorejských vojáků do konfliktu vyvolává otázky ohledně rozsahu mezinárodní podpory, kterou Rusko získává. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jde o první případ, kdy Moskva používá severokorejské jednotky ve významném počtu pro ofenzivní operace.

Zpráva HUR uvádí, že ztráty těchto jednotek jsou nahrazovány čerstvými posilami, zejména z 94. samostatné brigády severokorejské armády. Tento vývoj může naznačovat, že Rusko hledá nové zdroje lidských sil v zahraničí, protože jeho vlastní kapacity jsou vyčerpány pokračujícími intenzivními boji. 

Ruský prezident Vladimir Putin přitom tvrdí opak. Ve svém proslovu před členy kolegia ministerstva obrany uvedl, že ruské ministerstvo obrany během roku 2024 denně uzavírá smlouvy o službě v ruské armádě v průměru s více než tisíci lidmi.

V pondělí také prohlásil, že ruské jednotky mají na Ukrajině "strategickou iniciativu podél celé linie bojového kontaktu". Dodal, že jen letos bylo na Ukrajině ruskou armádou "osvobozeno 189 obcí". 

Na rozšířeném zasedání kolegia ruského ministerstva obrany Putin kromě toho označil končící rok "za mezník v dosahování cílů speciální vojenské operace", a to díky profesionalitě a odvaze ruských vojáků, "hrdinské práci pracovníků obranných podniků" a podpoře armády a námořnictva ze strany národa.

Ruský ministr obrany Andrej Belousov na této schůzce řekl, že ruské jednotky letos obsadily téměř 4500 čtverečních kilometrů ukrajinského území a nyní získávají přibližně 30 čtverečních kilometrů denně.

Podle Belousova má Ukrajina pod kontrolou méně než jedno procento území Luhanské oblasti na východě Ukrajiny a přibližně 25-30 procent Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti. Rusko v roce 2022 formálně připojilo tyto regiony ke svému území, i když nad žádným z nich nemá plnou kontrolu.

Témata:  válka na Ukrajině Severní Korea Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

10:16

Jak víme, že si za extrémní počasí můžeme sami? Vědci mají odpověď na ožehavou otázku

Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím dlouhodobým dopadům, ale i kvůli stále intenzivnějším projevům extrémního počasí. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy