Jižní Korea

Severní Korea, ilustrační foto

KLDR se zdviženým prstem přestane posílat balóny s odpadky na jih

Svět

KLDR v neděli oznámila, že dočasně přestane s posíláním balónů s odpadky přes hranici do Jižní Koreji. Komunistická diktatura nicméně varovala souseda, že se k této praxi vrátí, pokud Soul bude na její území posílat další aktivistické letáky namířené proti severokorejskému režimu.

Kim Čong-un

Severní Korea zrušila úřady, které měly na starosti styky se Soulem

Svět

Severní Korea zrušila vládní organizace, které se staraly o vztahy s jižním sousedem. V gesci měly například mezistátní turistický ruch. Severokorejský vůdce Kim Čong-un zároveň vyzval parlament, aby přijal ústavní dodatek, podle kterého je Jižní Korea striktně oddělenou zemí a nepřítelem číslo jedna.

Ilustrační fotografie.

KLDR oznámila, že obnoví všechna vojenská opatření

Svět

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že okamžitě obnoví všechna vojenská opatření, která pozastavila v souladu s vojenskou dohodou uzavřenou s Jižní Koreou v roce 2018. Učinila tak den poté, co Jižní Korea po vypuštění severokorejského špionážního satelitu částečně pozastavila platnost této dohody.

Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka

Domov

Pekarová v Soulu jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do ČR

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Jun Sok-jol

Podle prezidenta Jižní Koreje jedná Soul s USA o společných jaderných manévrech

Svět

Jižní Korea a Spojené státy jednají o možnosti uspořádat společné vojenské cvičení s využitím amerických jaderných prostředků, aby dokázaly lépe čelit hrozbám ze strany Severní Koreje, která disponuje nukleárními zbraněmi. Podle agentury Reuters to prohlásil jihokorejský prezident Jun Sok-jol v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Čosun ilbo.

Jižní Korea, ilustrační fotografie.

Jihokorejské letectvo zasahovalo kvůli narušení vzdušného prostoru drony z KLDR

Svět

Do vzdušného prostoru Jižní Koreje dnes proniklo pět severokorejských dronů, na což jihokorejská armáda reagovala nasazením stíhaček a vrtulníků a pokusy o sestřelení bezpilotních letounů. S odvoláním na jihokorejské činitele o tom informují světové zpravodajské agentury. Soul také oznámil, že po narušení svého vzdušného prostoru provedl výzvědný let nad KLDR.

Čínská armáda, ilustrační foto

Svět

Čínská a ruská letadla se přiblížila ke vzdušnému prostoru Jižní Koreje

Dvě čínská a šest ruských vojenských letadel se dnes bez předchozího upozornění přiblížilo ke vzdušnému prostoru Jižní Koreje. Soul na to reagoval vysláním vlastních stíhacích letounů F-15K, uvedlo vedení jihokorejské armády podle agentury Yonhap. Podle pozorovatelů šlo ze strany Číny a Ruska o taktické vojenské cvičení, dodala agentura.

Jižní Korea, ilustrační fotografie.

Lidé v Soulu truchlili za oběti ušlapané v tlačenici a kritizovali vládu

Svět

V ulicích jihokorejského hlavního města Soulu se dnes sešly tisíce lidí truchlících pro oběti ušlapané v nedávné tlačenici a vyjadřujících nespokojenost s vládou. Informuje o tom server BBC. Tlačenice při oslavách svátku Halloween si minulou sobotu vyžádala 156 životů, a to zejména mezi mladými.

Severokorejské rakety BM25 Musudan

KLDR odpálila nejméně deset raket, Jižní Korea otestovala tři střely vzduch-země

Svět

Severní Korea dnes podle jihokorejské armády ze západního a východního pobřeží odpálila nejméně deset raket, včetně třech balistických raket krátkého doletu. Stalo se to poté, co Pchjongjang v úterý vyhrožoval Jižní Koreji a Spojeným státům kvůli jejich nynějšímu několikadennímu rozsáhlému vojenskému cvičení. Jižní Korea v reakci na poslední ze série severokorejských raketových testů vystřelila severně od společné námořní hranice s KLDR tři rakety vzduch-země.

Jižní Korea, ilustrační fotografie.

Jihokorejský ministr vnitra se omluvil za sobotní neštěstí v Soulu se 156 oběťmi

Svět

Jihokorejská policie v předstihu věděla o nebezpečí plynoucím ze shromáždění velkého počtu lidí v místě sobotních oslav Halloweenu v Soulu, kde si následná tlačenice vyžádala 156 mrtvých a podobný počet zraněných. Způsob, jak s dostupnými informacemi naložila, byl ale neadekvátní, řekl dnes náčelník jihokorejské policie. Ministr vnitra I Sang-min se za to dnes omluvil, informovala agentura AFP.

Jižní Korea, ilustrační foto

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

Svět

Jižní Korea neuznává výsledky Moskvou organizovaných hlasování ve čtyřech okupovaných oblastech Ukrajiny a jejich následnou anexi Ruskem. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí. Ruskou anexi ukrajinského území odmítlo uznat i Turecko, jehož diplomacie označila ruské rozhodnutí za vážné porušení mezinárodního práva.

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea je dál zemí s nejnižší porodností na světě

Svět

Korea pokořila svůj vlastní rekord a je dál zemí s nejnižší porodností na světě. Podle čerstvě zveřejněných údajů statistického úřadu za rok 2021 porodnost v zemi klesla na 0,81 dítěte na jednu ženu, což je zhruba poloviční hodnota ve srovnání s průměrem hospodářsky nejrozvinutějších zemí, kde připadá na jednu ženu 1,6 dítěte, napsal server BBC News.

Jižní Korea, ilustrační fotografie.

Přívalové deště zaplavily jihokorejskou metropoli, osm lidí zahynulo

Svět

Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou metropoli Soul a její okolí. Zranilo se 14 lidí a sedm se pohřešuje, informovala agentura Reuters. Liják, jaký jihokorejská metropole nepamatuje 80 let, proměnil ulice v řeky, zastavil metro a způsobil výpadky energie. Podle předpovědi má déšť pokračovat.

Tchaj-Wan

Letadlo s Pelosiovou odlétlo z Tchaj-peje, míří do Koreje

Svět

Letadlo s předsedkyní americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou odlétlo z letiště v Tchaj-peji, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo zahraničí. Pelosiová opouští Tchaj-wan po méně než 24 hodinách a pokračuje ve své cestě po Asii. Jako další dnes navštíví Jižní Koreu.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy