Jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol ve čtvrtek naznačil možnost dodávek zbraní Ukrajině, když uvedl, že Soul přehodnocuje svou politiku v reakci na nasazení severokorejských vojáků v ukrajinském konfliktu na straně Ruska, informoval server France24 s odkazem na agenturu AFP.
Jižní Korea čelí stále větším obavám z posílení vojenských schopností Severní Koreje, která by mohla využít zkušenosti získané v ukrajinské válce. „Nyní, vzhledem k míře zapojení Severní Koreje (do války na Ukrajině), budeme postupně upravovat naši strategii podpory v několika fázích. To znamená, že nevylučujeme možnost dodávek zbraní,“ uvedl prezident Jun Sok-jol. Tato slova naznačují, že Soul přehodnocuje svou dosavadní opatrnost v otázce pomoci Ukrajině, která by mohla mít dalekosáhlé geopolitické důsledky.
Prezident Jun Sok-jol varoval, že přítomnost severokorejských jednotek na Ukrajině představuje bezpečnostní riziko pro Jižní Koreu, protože severokorejská armáda získá cenné zkušenosti z reálného konfliktu. Výměnou za vyslání vojáků do Ruska údajně Severní Korea získává od Moskvy vojenskou technologii.
Jižní Korea sice Ukrajinu podporuje, ale zbraně jí zatím neposkytla. Mezitím Pchjongjang a Moskva posílily své vojenské vztahy a letos podepsaly obrannou dohodu, kterou ruský parlament nedávno schválil.
Jihokorejský prezident ve čtvrtek naznačil, že Seoul může v budoucnu poskytnout zbraně Ukrajině, což by znamenalo změnu v dosavadní politice země, která se vyhýbá dodávkám zbraní do zemí v konfliktu. Jun také potvrdil, že diskutoval o Severní Koreji s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a připravuje v nejbližší době setkání.
Spojené státy obviňují Severní Koreu, že dodává Rusku zbraně a munici, které se používají na Ukrajině. Podle ukrajinské a americké rozvědky je v Rusku přítomno až 12 000 severokorejských vojáků. Ruský prezident Putin přítomnost severokorejských jednotek nepopřel.
Také oznámil, že Jižní Korea bude monitorovat situaci ohledně nasazení severokorejských vojáků a v případě rozhodnutí o dodávkách zbraní Ukrajině bude první várka zaměřena na obranné zbraně. Jun Sok-jol upřesnil, že obranné zbraně budou prioritou, ale neposkytl podrobnosti o dalších krocích.
Uvedl také, že v telefonickém rozhovoru s Donaldem Trumpem probírali otázky týkající se Severní Koreje a dohodli se na osobní schůzce v blízké budoucnosti, pravděpodobně ještě letos. Hlavními tématy byly nedávné akce Severní Koreje, včetně vypuštění balonů s odpady na jih, rušení GPS a raketové testy, jako jsou odpalování ICBM, IRBM a SRBM.
Prezident Jun Sok-jol, na rozdíl od svého předchůdce Moona Jae-ina, přistupuje k Severní Koreji tvrdě, zejména v otázkách jaderného vyzbrojování, a zlepšil vztahy se Spojenými státy. Po neúspěchu druhého summitu mezi Kimem Čong-unem a Donaldem Trumpem v roce 2019 Pchjongjang odmítl diplomacii, zdvojnásobil vývoj zbraní a zamítl nabídky Washingtonu na jednání. Trump se během svého prezidentství setkal s Kimem třikrát, ale pokrok v denuklearizaci nebyl žádný. Severní Korea v červenci uvedla, že Trumpovy snahy nezpůsobily žádné podstatné změny.
Témata: válka na Ukrajině, armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army), Jižní Korea, Severní Korea, Rusko, Jun Sok-jol
Související
2. prosince 2024 13:53
1. prosince 2024 15:18
1. prosince 2024 13:46
30. listopadu 2024 21:23
30. listopadu 2024 9:24
29. listopadu 2024 19:36