Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Korea nevylučuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Obává se, že severokorejští vojáci v Rusku získají bojové zkušenosti

Jun Sok-jol
Jun Sok-jol
Foto: Wikimedia Commons

Jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol ve čtvrtek naznačil možnost dodávek zbraní Ukrajině, když uvedl, že Soul přehodnocuje svou politiku v reakci na nasazení severokorejských vojáků v ukrajinském konfliktu na straně Ruska, informoval server France24 s odkazem na agenturu AFP.

Jižní Korea čelí stále větším obavám z posílení vojenských schopností Severní Koreje, která by mohla využít zkušenosti získané v ukrajinské válce. „Nyní, vzhledem k míře zapojení Severní Koreje (do války na Ukrajině), budeme postupně upravovat naši strategii podpory v několika fázích. To znamená, že nevylučujeme možnost dodávek zbraní,“ uvedl prezident Jun Sok-jol. Tato slova naznačují, že Soul přehodnocuje svou dosavadní opatrnost v otázce pomoci Ukrajině, která by mohla mít dalekosáhlé geopolitické důsledky.

Prezident Jun Sok-jol varoval, že přítomnost severokorejských jednotek na Ukrajině představuje bezpečnostní riziko pro Jižní Koreu, protože severokorejská armáda získá cenné zkušenosti z reálného konfliktu. Výměnou za vyslání vojáků do Ruska údajně Severní Korea získává od Moskvy vojenskou technologii.

Jižní Korea sice Ukrajinu podporuje, ale zbraně jí zatím neposkytla. Mezitím Pchjongjang a Moskva posílily své vojenské vztahy a letos podepsaly obrannou dohodu, kterou ruský parlament nedávno schválil.

Jihokorejský prezident ve čtvrtek naznačil, že Seoul může v budoucnu poskytnout zbraně Ukrajině, což by znamenalo změnu v dosavadní politice země, která se vyhýbá dodávkám zbraní do zemí v konfliktu. Jun také potvrdil, že diskutoval o Severní Koreji s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a připravuje v nejbližší době setkání.

Spojené státy obviňují Severní Koreu, že dodává Rusku zbraně a munici, které se používají na Ukrajině. Podle ukrajinské a americké rozvědky je v Rusku přítomno až 12 000 severokorejských vojáků. Ruský prezident Putin přítomnost severokorejských jednotek nepopřel.

Také oznámil, že Jižní Korea bude monitorovat situaci ohledně nasazení severokorejských vojáků a v případě rozhodnutí o dodávkách zbraní Ukrajině bude první várka zaměřena na obranné zbraně. Jun Sok-jol upřesnil, že obranné zbraně budou prioritou, ale neposkytl podrobnosti o dalších krocích.

Uvedl také, že v telefonickém rozhovoru s Donaldem Trumpem probírali otázky týkající se Severní Koreje a dohodli se na osobní schůzce v blízké budoucnosti, pravděpodobně ještě letos. Hlavními tématy byly nedávné akce Severní Koreje, včetně vypuštění balonů s odpady na jih, rušení GPS a raketové testy, jako jsou odpalování ICBM, IRBM a SRBM.

Prezident Jun Sok-jol, na rozdíl od svého předchůdce Moona Jae-ina, přistupuje k Severní Koreji tvrdě, zejména v otázkách jaderného vyzbrojování, a zlepšil vztahy se Spojenými státy. Po neúspěchu druhého summitu mezi Kimem Čong-unem a Donaldem Trumpem v roce 2019 Pchjongjang odmítl diplomacii, zdvojnásobil vývoj zbraní a zamítl nabídky Washingtonu na jednání. Trump se během svého prezidentství setkal s Kimem třikrát, ale pokrok v denuklearizaci nebyl žádný. Severní Korea v červenci uvedla, že Trumpovy snahy nezpůsobily žádné podstatné změny.

Témata:  válka na Ukrajině armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army) Jižní Korea Severní Korea Rusko Jun Sok-jol

Související

Aktuálně se děje

10. prosince 2024 11:29

Rusové zjistili, že už nepotřebují věznice. Vězně poslali bojovat na Ukrajinu

Plán na vybudování „super věznice“ poblíž města Ulan-Ude na Dálném východě Ruska byl zrušen. Tento krok oznámil během tiskové konference gubernátor Burjatska Alexej Cyděnov, který uvedl, že důvodem je nedostatek financí a fakt, že „z pochopitelných důvodů jsou věznice nyní většinou prázdné“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Evropa po pádu syrského režimu od základu mění migrační politiku

Rakousko oznámilo plány na deportaci syrských migrantů po pádu režimu Bašára Asada, který byl svržen povstaleckými silami po 13 letech občanské války. K tomuto kroku se připojily i další evropské země, jako Belgie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Spojené království, které dočasně pozastavily zpracování žádostí o azyl syrských občanů.