Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v Jižní Koreji se prohlubuje. Odvolání stanného práva žádá parlament, opozice i Sok-jolova strana

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. Prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Tento krok vládnoucí strany, která se jinak tradičně staví za prezidenta, je výjimečný a ukazuje na hloubku nespokojenosti s prezidentovým nečekaným rozhodnutím. Podle jihokorejských zákonů je prezident povinen přijmout rozhodnutí parlamentu, které stanné právo odmítlo, ale není jasné, zda tak učiní.

K vyhlášení stanného práva se kriticky vyjádřila i bývalá jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha, která označila prezidentův krok za šokující a neopodstatněný. Uvedla, že k tomuto mimořádnému opatření nebyl žádný důvod a že prezident jednal bez potřebného schválení kabinetu.

„Zdá se, že o tomto kroku nevěděl žádný z ministrů, kromě ministra obrany,“ uvedla Kang s tím, že armáda byla evidentně připravena, protože tanky a vrtulníky byly nasazeny prakticky okamžitě po oznámení.

Kang také poznamenala, že kroky prezidenta podkopávají důvěru ve funkci prezidenta. Podle ní prezident podlehl vlivu tvrdých konzervativců a antikomunistických sil, což jej vedlo k nepodloženým obviněním opozice z „komunistických sympatií“ a „protistátní činnosti“. Taková obvinění označila za naprosto neopodstatněná.

Kang rovněž zdůraznila, že jeho jednání ještě více polarizovalo jihokorejskou společnost, která je už tak hluboce rozdělena. Místo toho, aby prezident pracoval na znovusjednocení země, šíří extremistická poselství, která situaci dále zhoršují. „Prezident by měl být tím, kdo společnost uklidňuje a sjednocuje, ale on jde přesně opačným směrem,“ uvedla.

Situace zůstává napjatá. Přestože parlament jasně odmítl pokus zavést stanné právo, není jisté, zda prezident ustoupí tlaku nejen opozice, ale i své vlastní strany. Rozhodnutí People’s Power Party připojit se k opozici v této otázce je zásadním momentem, který by mohl signalizovat další oslabení prezidentovy politické pozice.

Témata:  Jižní Korea Jun Sok-jol

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy