Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko je připraveno sestřelit severokorejský satelit

Japonská armáda, ilustrační fotografie.
Japonská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: Japan Ground Self-Defense Force

KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na oběžnou dráhu Země. Stát se tak může už ve středu. Tokio vzkázalo, že je připraveno zařízení sestřelit, pokud se během startu vyskytne nad jeho územím.

Informovala o tom AP. Japonská pobřežní stráž uvedla, že okno pro start rakety se satelitem je podle severokorejských úřadů od 31. května do 11. června. Zároveň varovala lidi v příslušné oblasti před rizikem pádu trosek do moře.

Japonský ministr obrany Yasukazu Hamada nařídil sestřelení satelitu či jakýchkoliv trosek, pokud naruší japonské území. Podle zjištění kabinetu je možné, že se raketa objeví nad ostrovy na jihozápadě země.

Japonsko uvedlo, že vypuštění satelitu porušuje rezoluce OSN a představuje hrozbu pro mír a bezpečí v Japonsku, regionu a po celém světě. Premiér Fumio Kišida instruoval činitele, aby napnuli síly pro získání a zpracování informací o chystané severokorejské akci.

Témata:  Japonská armáda Japonsko Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy