Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové se ozvali. Vadí jim japonské manévry s Německem a Španělskem

Japonská armáda, ilustrační foto
Japonská armáda, ilustrační foto
Foto: Japan Ground Self-Defense Force

Rusko vyjádřilo protest proti plánům Japonska, které chce v červenci na ostrově Hokkaido uspořádat vojenské cvičení s Německem a Španělskem. Moskva obvinila japonského premiéra Fumia Kišidu z toho, že staví svou zem na "cestu nebezpečné eskalace". 

Ruská diplomacie na webu informovala, že kvůli manévrům zaslalo protestní nótu japonskému velvyslanectví. Tokiu v ní sdělilo, že jeho zapojení do manévrů u pobřeží ruského Dálného východu považuje za kategoricky nepřijatelné, zvlášť s ohledem na to, že se jich mají zúčastnit členské státy NATO z dalekého zahraničí. 

"Takovou aktivitu považuje za potenciální hrozbu pro bezpečnost Ruské federace," uvedlo ministerstvo a zdůraznilo, že politika současného japonského premiéra Kišidy je nezodpovědná. Moskva varovala Japonsko před možnými odvetnými kroky. 

Agentura Reuters připomněla, že Japonsko se postavilo za Ukrajinu poté, co Rusko před více než dvěma lety zahájilo plnohodnotnou invazi do sousední země. 

Japonsko a Rusko se roky přou o čtyři ostrovy u Hokkaida. Obě země kvůli tomuto územnímu sporu dodnes nepodepsali mírovou dohodu po druhé světové válce, během které ostrovy zabraly sovětské jednotky. Tokio zároveň znepokojuje posilování ruské vojenské infrastruktury na ostrovech.

Témata:  Rusko Japonská armáda Japonsko

Aktuálně se děje

18. července 2024 11:15

V Británii začal summit evropských lídrů na téma migrace

Britský premiér Keir Starmer svolal ve čtvrtek summit Evropského politického společenství (EPC) v Oxfordshiru, Anglie, zaměřený na zabezpečení hranic kontinentu a řešení otázky azylu.  Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy