Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Puška japonských samurajů byla technicky skvělá. Proč je zklamala?

karabina Arisaka typ 38
karabina Arisaka typ 38
Foto: Wikimedia Commons

Japonsko bylo na začátku 20. století mocností na vzestupu. Podceňovaná země dokázala během několika desetiletí vybudovat průmysl a silnou armádu a v roce 1905 porazit carské Rusko. Ve stejném roce zavedli Japonci do výzbroje na svou dobu supermoderní pušku.

Na vývoji nové zbraně se podílely v roce 1905 dvě legendy japonského puškařství - Arisaka Nariakira a Kirijó Nambu. Jejich hlavním cílem bylo zjednodušit konstrukci závěru zbraně, což byl starý problém nejen japonských puškařů. Starší zbraně měly závěr až příliš složitý, zanášel se prachem a zasekával se.

Japonským konstruktérům se podařilo snížit počet částí závěru z devíti, které byly u starší armádní pušky typ 30 z roku 1897 na pouhých pět. Pouzdro závěru bylo kvůli nečistotám kryto posuvným krytem a pouzdro zásobníku dostalo pružinu a mohlo být v případě potřeby snadno vyprázdněno a vyčištěno. Zásobník byl na 5 nábojů.

Jednoduše a zároveň spolehlivě byla vyřešena pojistka. Matice závěru stačilo pootočit doleva a zbraň byla zajištěna. Zároveň tak šla snadno a rychle odjistit. Velkou výhodou bylo i to, že zbraň šla rozložit bez použití jakéhokoliv nástroje. Jako munice byla zvolená Arisaka 6,5 x 50 milimetrů.

Při testech se ukázaly vynikající vlastnosti zbraně, ale i problémy které s ní budou japonští vojáci mít. V první řadě vadila japonským vojákům její délka a váha. Zbraň měřila 1275 milimetrů a byla nejdelší zbraní své doby. V okopech a stísněných prostorách se s ní špatně manipulovalo. Pokud se k ní připojil třiceticentimetrový bodák měla zbraň téměř 160 centimetrů, což byla průměrná výška tehdejších japonských branců, kteří měli s ovládáním zbraně problémy.

Velká byla pro Japonce i hmotnost 4,19 kilogramu. Zbraň to ovšem kompenzovala snadnou střelbou, kdy se braň nemusela kvůli znovunabytí sundat z ramene a malým zpětným rázem lehkého střeliva. Dobře vycvičený pěšák dokázal za minutu vystřelit až patnáctkrát. Maximální dostřel byl 2,5 kilometru. Účinná palba mohla být vedena jen na 457 metrů.

Roku 1905 byla tedy zbraň zavedena do výzbroje jako Arisaka typ 38 (tedy v 38 roce období Meidži). O novou zbraň se brzy začali hlásit zahraniční zákazníci. První byl Mexiko, které chtělo upravit 70 000 kusů pušky na náboj 7,7 milimetru. Po dodání 5000 kusů však zbytek dodávek odřeklo. Během 1. světové války přes 500 000 kusů koupila Velká Británie, která tyto zbraně především využila ve výcviku a vyzbrojila jimi koloniální jednotky. Po válce mnohé zbraně předala i jiným státům, například Estonsku, které je upravilo na náboj 7,7 milimetru.

Dalších 620 000 kusů koupilo Rusko, které trpělo na začátku války nedostatkem zbraní. Touto cestou se Arisaky dostaly do Střední Evropy, Velké množství se podařilo ukořistit i rakousko-uherské armádě která zbraň zařadila do výzbroje jako 6,5 mm M.97 Japanisches RepetierGewehr. Ruské zbraně sloužily i v sovětsko-polské válce a během 2. světové války jimi byla vyzbrojena domobrana.

Celkem bylo vyrobeno 3,4 milionu kusů a stala se páteří výzbroje japonské armády. Když roku 1932 vpadli Japonci do čínského Mandžuska, brzy zjistili, že mají problém. Výkon náboje zbraně byl příliš malý a v boji nedokázal často nepřítele zranit natož zabít. Vývoj nové zbraně typu 99 se silnějším nábojem 7,7 milimetru byl hotov v roce 1939 a ve stejném roce byla zahájena i výroba. Typ 38 byl však souběžně vyráběn v okupované Číně a Koreji až do roku 1944 a puška nikdy do konce 2. světové války nebyla úplně nahrazena.

Ve 30. letech se do výzbroje dostaly dvě speciální verze: zkrácená karabina pro letectvo, jezdectvo a tankisty, která měřila jen 966 milimetrů a odstřelovači puška označena jako typ 97. Ta byla vybavena dalekohledem se zvětšením 2,5. Těchto zbraní bylo vyrobeno jen 14 000.

Po válce bylo mnoho kusů Arisak ukořistěno a zařazeno do výzbroje vítězných a postkoloniálních států. Zbraň se ocitla v rukách Malajců, barmské armády, čínské armády nebo Vietnamců. S těmito věru muzejnímu kousky se setkávali Američané ještě v 60. letech.  To bylo důkazem kvality japonské pušky. Arisaka byla zbraň nepochybně pokročilá a spolehlivá. Znehodnocovala ji však nevhodná ráže a pro japonské vojáky nevhodná délka a hmotnost. I přes tyto vady na kráse se zapsala do dějin obou světových konfliktů.

 

Témata:  Japonská armáda karabina Arisaka typ 38 I. světová válka II. světová válka zbraně

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.