I. světová válka

Austrálie, ilustrační fotografie.

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Komentář

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.

Linke-Hofmann R. I

Technika

Německo mělo neviditelný bombardér. Už za 1. světové války

Velká válka byla nepochybně přelomem v dějinách válek. Poprvé se v ní projevila i technologická převaha obou stran. Německo se pokoušelo za pomoci leteckých úderů srazit na kolena Velkou Británii. Když selhaly vzducholodě, přišel čas Riesenflugzeuge – velkoletadel. Ta však byla pomalá a neohrabaná. Linke-Hofmann R. I nabídl zajímavé řešení.

Leichttraktor

Jak oblafnout Spojence? Německý lehký traktor měl kulomet a dělo!

Technika

Po I. světové válce a mírové Versailleské smlouvě mělo poražené Německo, vedle mnoha dalších omezení, zakázáno vyvíjet a vyrábět tanky. Důstojníci Reichswehru však chtěli držet krok s dobou a stejné plány měly i německé zbrojovky. Jak to však udělat, aby na nic nepřišli vítězné mocnosti?

Béla Kiss

Sudy s tajemným obsahem překvapily i otrlé! Vrah zmizel ve víru války!

Revue

Psal se rok 1916 a Rakousko-Uhersko bylo již druhým rokem ve válce. Nedostávalo se benzínu. Jeden z úředník si v maďarské obci Zinkota vzpomněl na sklad místního klempíře Kisse, který však teď sloužil v armádě v Srbsku. Vojáci se vydali benzín zrekvírovat. V kůlně Kissova domu skutečně našli sedm velkých zinkových sudů.

Schleswig-Holstein

Loď, která začala 2. světovou válku, měla pestrý osud

Technika

Pokud se zeptáte u našich severních sousedů v Polsku na začátek 2. světové války, okamžitě se jim vybaví se jim nepochybně vysílač v Gliwicích a útok německé bitevní lodi Schleswig-Holstein na posádku na posádku poloostrova Westerplatte. Ovšem historie této lodi nebyl jen zákeřný útok proti Polsku.

Přilby M1918 a M1935

Technika

Stahlhelm – symbol německé armády, který zná každý! Znáte i jeho historii?

Když v roce 1914 vstupovala Evropa do Velké války, všichni předpokládali, že boje nebudou trvat dlouho a brzy se bude slavit vítězství. Vojáci nastupovali do prvních linií se špatnou ochranou hlavy. Francouzi dokonce jen v čepicích. Němci v jejich tradičních pickelhaubnách s hrotem na vrchu, které byly spíše pro parádu než na ochranu hlavy. S tím, jak válka uvázla v pekle zákopů, rostl i počet zranění hlavy. Bylo potřeba najít řešení.

britská ponorka třídy M

Ponorka měla nahradit bitevní loď! Skončilo to katastrofou!

Technika

Některé zbrojní nápady z 1. světové války jsou dnes spíše úsměvné a bizardní. Z tehdejšího pohledu měly svůj smysl. Mezi takové nápady nepochybně patřil podmořský monitor. Tedy ponorku vybavenou mohutným dělem ráže 308 milimetrů. Měla u Němců vyvolat paniku a nahnat jim strach.

válka

Jak by vypadal svět, kdyby Amerika nevstoupila do první světové války?

Revue

Představte si svět, ve kterém se Američané rozhodli držet se své politiky izolacionismu a nezúčastnit se Velké války, která později vstoupila do povědomí jako první světová. Jen díky jejich pomoci dokázaly mocnosti Dohody zvítězit a porazit agresory z Rakouska-Uherska a Německa. Účast USA tak jistě byla správná věc a posunula svět správným směrem. Nebo ne?

Ilustrační fotografie

Špatná rozhodnutí a zbytečná úmrtí? Pět největších chyb 1. světové války

Revue

Je to právě 100 let co skončil jeden z nejkrvavějších konfliktů moderních lidských dějin. Velká válka, jak ji nazývali současníci, stála život 9,5 milionu vojáků. Mnozí by žili, kdyby vojenští velitelé zvolili jinou taktiku a politici byli pružnější a dokázali využít situace nebo naopak uvážlivější a postupovali opatrněji. Pojďme se největší chyby našich pradědů podívat.

Donald Trump

Trump ve Francii uctil památku padlých vojáků

Svět

Americký prezident Donald Trump dnes uctil památku amerických a spojeneckých vojáků, kteří přišli o život během první světové války. "Je naší povinností chránit civilizaci, kterou oni bránili, a ochránit mír, kvůli kterému před sto lety ušlechtile položili svůj život," uvedl Trump během návštěvy hřbitova na pařížském předměstí Suresnes, kde je pochováno více než 1500 amerických vojáků.

Aktuálně se děje

8. května 2025 11:12

Pravda o životě syna Simony Postlerové po její smrti. Víme, jak dnes žije

Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy