II. světová válka

Petr Pavel

Pavel na Vítkově přirovnal konflikt na Ukrajině k druhé světové válce

Domov

Česko si ve středu na Den vítězství připomíná konec druhé světové války v Evropě. Prezident Petr Pavel na pietním aktu na pražském Vítkově mluvil o probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Pavel vyjádřil hrdost nad tím, že Česko nepolevuje v pomoci Kyjevu. Ukrajinští vojáci si podle něj zaslouží respekt a veškerou podporu. 

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Oslavy konce války v Rusku: Kdo se jich zúčastní?

Svět

Jako každý rok, i letos Rusko uspořádá k oslavám konce druhé světové války velkolepou vojenskou přehlídku. Zatímco v minulosti se jí účastnily i desítky hostů, letos bude zahraniční účast minimální.

Annalena Baerbock

Baerbocková ve Varšavě znovu odmítla polský požadavek válečných reparací

Svět

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes ve Varšavě po setkání se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem zopakovala, že Německo považuje otázku válečných reparací Polsku za uzavřenou. Šéf polské diplomacie na společné tiskové konferenci podle agentury Reuters uvedl, že věří, že postoj Německa v této věci se bude vyvíjet.

Politici a další lidé oslavili na Vítkově výročí konce války

Domov

Politici, vojáci a další lidé si připomněli výročí konce války. Česko podle Zemana Ukrajině splácí dluh

Česká republika si dnes připomněla 77 let od konce druhé světové války v Evropě a osvobození země sovětskou a americkou armádou. Letošní Den vítězství výrazně ovlivnilo dění na Ukrajině, která od konce února čelí ruské invazi. Politici proto kromě hrdinů a obětí největšího válečného konfliktu v dějinách vzpomínali i na ty, kteří nyní bojují a umírají na Ukrajině. Válka nedaleko českých hranic podle nich znovu připomněla, že svoboda ani mír nejsou samozřejmostí a je třeba za ně bojovat. Vzpomínkové akce se po dvou letech konaly bez covidových opatření, tedy bez omezení počtu účastníků i bez respirátorů.

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

Na mnoha místech si dnes Češi připomenou výročí konce druhé světové války

Domov

Na mnoha místech Česka si dnes lidé připomenou 77. výročí ukončení druhé světové války v Evropě. Tradiční pietní akt za účasti prezidenta Miloše Zemana se chystá dopoledne na pražském Vítkově. V Plzni skončí přehlídkou vojenských historických vozidel Slavnosti svobody a historickou vojenskou techniku si budou moci zájemci prohlédnout také ve Velichovkách na Náchodsku. Pietní shromáždění u pohřebiště romského koncentračního tábora v Letech na Písecku připomene romské a židovské oběti nacismu.

Miloš Vystrčil

Slovo je zbraň. Platilo to nejen v roce 1945, ale ještě silněji to platí dnes, řekl Vystrčil

Domov

Události, které se na konci druhé světové války odehrály kolem Českého rozhlasu, ukazují, že slovo je zbraň. Platilo to nejen v roce 1945, ale ještě silněji to platí dnes. Platí to, když zaznívají slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského i dezinformace, které zpochybňují důsledky války na Ukrajině. Na pietním aktu při příležitosti 77. výročí Pražského povstání to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Londýn

Průzkum: Polovina Britů neví, že při holokaustu zavraždili šest milionů Židů

Svět

Nejméně polovina Britů neví, že během holokaustu nacisté zavraždili až šest milionů Židů. Vyplývá to z nového průzkumu, o kterém dnes informoval list The Guardian. Přes 50 procent respondentů se také domnívá, že holokaust dnes zajímá méně lidí než dříve a že věří, že něco podobného by se mohlo v budoucnu opakovat.

Rakousko

Svět

O rakouské občanství požádalo už 8800 potomků obětí nacismu

Zhruba 8800 potomků lidí, kteří přežili pronásledování nacisty, požádalo na základě nového zákona o rakouské občanství. V platnost vstoupila norma přitom teprve 1. září, informovala dnes agentura APA. Žádost mohou za určitých podmínek podat i potomci lidí původem z Česka či Slovenska.

Ilustrační foto

Před 81 lety vypukla druhá světová válka. Zaútočili nacisté, záhy SSSR, připomněl polský premiér

Svět

Polsko si dnes připomnělo vypuknutí druhé světové války před 81 lety, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Pietní akt se tentokrát odehrál čistě v režii vládního tábora, upozornil opoziční list Gazeta Wyborza. Dříve ceremonii na poloostrově Westerplatte, kde zazněly první výstřely války a kde se malá polská posádka sedm dní bránila německé přesile, organizovalo město Gdaňsk. To má ale opoziční primátorku.

Zuzana Čaputová

Čaputová: Hodnoty je třeba bránit už před náznaky jejich ohrožení

Svět

Civilizační hodnoty je potřeba bránit dřív, než se objeví první náznaky jejich ohrožení. V projevu na oslavách výročí Slovenského národního povstání (SNP), které bylo ozbrojenou revoltou Slováků za druhé světové války proti fašismu, to dnes řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Adolf Hitler

Revue

Studie: Continental byl důležitou částí Hitlerovy mašinerie

Německá společnost Continental, třetí největší světový dodavatel automobilových komponentů, hrála velkou roli ve zbrojení nacistů a ve válečné ekonomice. Společnost zneužívala nucené práce k výrobě například plynových masek, vyplývá z nezávislé studie, kterou Continental představil. Studii společnost zadala historikovi Paulu Erkerovi a je to podle ní příležitost ponaučit se z minulosti a utvářet lepší budoucnost.

Vojáci 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a tank Tiger postupují na jih voroněžského frontu

Německo bude hledat pohřešované z války až do roku 2025. Osud 1,3 milionu osob neznámý

Svět

Německý červený kříž (DRK) bude pokračovat v pátrání po pohřešovaných z druhé světové války až do roku 2025, tedy o dva roky déle, než bylo původně stanoveno. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně oznámila předsedkyně DRK Gerda Hasselfeldtová, která se na prodloužení práce pátrací služby dohodla s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem.

Vladimír Putin

Putin fušuje do historie. Vyjádřil se k mnichovské dohodě a paktu SSSR s nacisty

Svět

Předválečná Společnost národů (SN), jíž dominovaly Británie a Francie, selhala v předcházení konfliktům a nynější systém mezinárodních vztahů je jedním z nejdůležitějších výsledků 2. světové války. Napsal to ruský prezident Vladimir Putin v rozsáhlém článku, který otiskl ruský deník Rossijskaja Gazeta a americký magazín The National Interest.

Adolf Hitler

Revue

Před 80 lety začala okupace Paříže, nacisté ji přetvořili v německé město

Německá okupace Paříže za druhé světové války začala 14. června 1940, kdy německá vojska bez boje obsadila francouzské hlavní město a to se ocitlo pod správou nacistické třetí říše. A trvala až do 25. srpna 1944, kdy Paříž osvobodily spojenecké jednotky. V tomto období zůstala Paříž hlavním městem obsazeného území a stala se sídlem německého vojenského velení v okupované Francii.

PZL.23

PZL P. 23 Karaś jako první bombardoval Hitlerovu říší. Ztráty byly obrovské

Technika

Na začátku 30. let 20. století Polsko hledalo nový perspektivní bombardér, který by nejen zajistil dostatečný dolet, ale i velký náklad pum. Na rozdíl od Československa, kde stále vládly nebi velké dvojplošníky smíšené konstrukce, se Poláci rozhodli pro tehdy supermoderní celokovový jednoplošník. PZL. 23 Karaś (Karas) se měl zapsat do historie.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 17:01

Ruské útoky opět cílily na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, část země je bez proudu

Ruské drony v noci na sobotu zasáhly energetickou infrastrukturu ve dvou oblastech na severu Ukrajiny, uvedli místní představitelé podle serveru Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy