Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oslavy konce války v Rusku: Kdo se jich zúčastní?

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě
Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě
Foto: may9.ru

Jako každý rok, i letos Rusko uspořádá k oslavám konce druhé světové války velkolepou vojenskou přehlídku. Zatímco v minulosti se jí účastnily i desítky hostů, letos bude zahraniční účast minimální.

Letošní oslavy konce války budou vzhledem k probíhající invazi na Ukrajinu v Rusku skoupé na zahraniční hosty. Od fiaska v roce 2020, kdy se hosté do Moskvy nedostavili, Kreml každý rok prohlašuje, že zahraniční hosty nezve.

Nejinak tomu mělo být i letos, kdy jediným zahraničním státníkem na oslavách měl být prezident Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov, který bude tou dobou na zahraniční návštěvě v Rusku.

Podle serveru Ukrajinska pravda se ale nakonec přehlídky zúčastní státníků více. Účast přislíbil prezident Tádžikistánu Emómalí-ji Rahmón, arménský premiér Nikol Pašinjan, prezident Uzbekistánu Šavkat Mirzijojev a prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev.  

Témata:  II. světová válka Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy