Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel na Vítkově přirovnal konflikt na Ukrajině k druhé světové válce

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česko si ve středu na Den vítězství připomíná konec druhé světové války v Evropě. Prezident Petr Pavel na pietním aktu na pražském Vítkově mluvil o probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Pavel vyjádřil hrdost nad tím, že Česko nepolevuje v pomoci Kyjevu. Ukrajinští vojáci si podle něj zaslouží respekt a veškerou podporu. 

Pavel připomněl, že druhá světová válka si vyžádala miliony životů a nepředstavitelné materiální škody kvůli zvrácené ideologii, která hlásala rasovou nadřazenost. Zároveň ocenil lidi, kteří se postavili na odpor a umožnili dalším generacím prožít životy v míru. 

Prezident zmínil historický paradox, kdy Sovětský svaz byl součástí spojenecké koalice proti agresorovi, ale nynější Rusko je agresorem a původcem války na evropském kontinentu, která si podle jeho názoru nezadá v ničivosti s druhou světovou válkou. "Můžeme to vidět už více než dva roky každý den, jak se konflikt vyvíjí v neprospěch Ukrajiny," poznamenal. 

Poukázal také na to, že z Německa se po velké reflexi stala demokratická země podporující mír a stabilitu v Evropě. V projevu zdůraznil důležitost členství Česka v NATO. Letos se připomíná čtvrtstoletí od českého vstupu do Severoatlantické aliance.

Pavel ocenil také investice do obrany a bezpečnosti. "Bohužel nežijeme ve světě, který by byl bezpečným místem, a je proto důležité, abychom tyto výdaje, byť nejsou malé, vnímali jako investici do bezpečnosti naší i našich dětí," dodal.

Na Vítkov dorazili i další politici, například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), premiér Petr Fiala (ODS) či ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

Témata:  Petr Pavel oslavy konce války Vítkov II. světová válka válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy