Jak Rusko, tak Ukrajina dosud slavily konec druhé světové války 9. května. Zelenskyj ale nyní navrhuje, aby se tento svátek oslavoval o den dříve. Podotkl, že 8. května si většina národů světa připomíná velikost vítězství nad nacismem, a že právě 8. května 1945 vstoupil v platnost akt bezpodmínečné kapitulace Wehrmachtu. 

"Je to čistá historie, bez ideologických příměsí. A je to historie našeho lidu, našich spojenců, celého svobodného světa. Dnes ji vracíme do našeho státu," uvedl s tím, že Ukrajinci nikdy nezapomenou na příspěvek svého národa k vítězství nad nacismem a nedovolí nikomu, aby "vymazal roli Ukrajinců v tomto vítězství."

Jednání o konci druhé světové války provázely před více než 70 lety různé formální komplikace, takže k podpisu dokumentů došlo až těsně před půlnocí, zhruba okolo 23:45. Moskva ale spadá do jiného časového pásma, takže pro Stalina byla dohoda vlastně podepsána až v prvních minutách 9. května, přesněji okolo 0:45 ráno. Sověti proto konec války datovali k 9. květnu, západní spojenci k 8. květnu.

I přesto, že je dnes v Česku slaven jako Den vítězství právě 8. květen, 8. května 1945 se například ještě v Praze velmi tvrdě bojovalo. Na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava se totiž nacházela německá Skupina armád Střed pod velením polního maršála Ferdinanda Schornera. Ta patřila k posledním bojeschopným německým jednotkám a nehodlala se vzdát bez boje.

Díky tomu, že se Československo po válce stalo satelitem Sovětského svazu, slavilo se i u nás výročí konce druhé světové války 9. května. Po Sametové revoluci se ale ihned rozhořely debaty, zda by nebylo vhodné datum posunout o den dříve, tedy na den, který by odpovídal českému časovému pásmu, což se nakonec učinilo.
 

reklama