Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj navrhl, aby se Den vítězství slavil na Ukrajině 8. května

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl parlamentu, aby se Den vítězství, podobně jako ve většině světa, slavil i na Ukrajině 8. května, a ne o den později, jako je tomu dosud i v Rusku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Jak Rusko, tak Ukrajina dosud slavily konec druhé světové války 9. května. Zelenskyj ale nyní navrhuje, aby se tento svátek oslavoval o den dříve. Podotkl, že 8. května si většina národů světa připomíná velikost vítězství nad nacismem, a že právě 8. května 1945 vstoupil v platnost akt bezpodmínečné kapitulace Wehrmachtu. 

"Je to čistá historie, bez ideologických příměsí. A je to historie našeho lidu, našich spojenců, celého svobodného světa. Dnes ji vracíme do našeho státu," uvedl s tím, že Ukrajinci nikdy nezapomenou na příspěvek svého národa k vítězství nad nacismem a nedovolí nikomu, aby "vymazal roli Ukrajinců v tomto vítězství."

Jednání o konci druhé světové války provázely před více než 70 lety různé formální komplikace, takže k podpisu dokumentů došlo až těsně před půlnocí, zhruba okolo 23:45. Moskva ale spadá do jiného časového pásma, takže pro Stalina byla dohoda vlastně podepsána až v prvních minutách 9. května, přesněji okolo 0:45 ráno. Sověti proto konec války datovali k 9. květnu, západní spojenci k 8. květnu.

I přesto, že je dnes v Česku slaven jako Den vítězství právě 8. květen, 8. května 1945 se například ještě v Praze velmi tvrdě bojovalo. Na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava se totiž nacházela německá Skupina armád Střed pod velením polního maršála Ferdinanda Schornera. Ta patřila k posledním bojeschopným německým jednotkám a nehodlala se vzdát bez boje.

Díky tomu, že se Československo po válce stalo satelitem Sovětského svazu, slavilo se i u nás výročí konce druhé světové války 9. května. Po Sametové revoluci se ale ihned rozhořely debaty, zda by nebylo vhodné datum posunout o den dříve, tedy na den, který by odpovídal českému časovému pásmu, což se nakonec učinilo. 

Témata:  II. světová válka Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.