Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na mnoha místech si dnes Češi připomenou výročí konce druhé světové války

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války
Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Na mnoha místech Česka si dnes lidé připomenou 77. výročí ukončení druhé světové války v Evropě. Tradiční pietní akt za účasti prezidenta Miloše Zemana se chystá dopoledne na pražském Vítkově. V Plzni skončí přehlídkou vojenských historických vozidel Slavnosti svobody a historickou vojenskou techniku si budou moci zájemci prohlédnout také ve Velichovkách na Náchodsku. Pietní shromáždění u pohřebiště romského koncentračního tábora v Letech na Písecku připomene romské a židovské oběti nacismu.

V hlavním městě se bude vzpomínat u Národního památníku na Vítkově. Pietního aktu, který začne v 10:30, se kromě prezidenta Zemana zúčastní také Petr Fiala (ODS), předsedové Senátu a Sněmovny Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Kolem druhé hodiny odpolední uctí premiér Fiala, zástupci Parlamentu, armády, Prahy a Československé obce legionářské památku padlých ukrajinských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání na Olšanských hřbitovech. Aktu se zúčastní i Ukrajinky, které opustily Ukrajinu kvůli invazi Ruska a v Praze našly dočasné přístřeší.

V Plzni dnes vyvrcholí několikadenní Slavnosti svobody. Od 11:00 bude v centru města připravena přehlídka vojenských historických vozidel s přeletem dobových letounů.

Ve Velichovkách na Náchodsku se koná tradiční akce Mise Velichovky, která připomíná cestu americké jednotky, která jela 8. května 1945 z Plzně do Velichovek, kde chtěla německému maršálovi Ferdinandu Schörnerovi doručit rozhodnutí o kapitulaci německých vojsk. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky historické vojenské techniky, vojenského tábora, řemeslné trhy i dílny pro děti.

Výstava historické techniky a kolona vojenských vozidel bude odpoledne k vidění rovněž na brněnském náměstí Svobody.

V Letech na Písecku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, si lidé po poledni připomenou památku romských a židovských obětí nacismu.

Ve Velkých Popovicích na Brněnsku zase odhalí pamětní desku na rodném domě letce RAF Karla Batelky.

Připomínky konce světové války se chystají mimo jiné také v Pardubicích, Českých Budějovicích, Liberci, Znojmě, Ústí nad Orlicí či České Lípě.

Témata:  II. světová válka

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 18:57

80 let od atentátu na Hitlera: Scholz vyzval občany, aby se postavili za svobodu a demokracii

Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této příležitosti vyzval spolkový kancléř Olaf Scholz občany, aby se postavili za svobodu a demokracii. Upozornil na to server Der Spiegel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy