Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo bude hledat pohřešované z války až do roku 2025. Osud 1,3 milionu osob neznámý

Vojáci 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a tank Tiger postupují na jih voroněžského frontu
Vojáci 2. SS-Panzer Division „Das Reich“ a tank Tiger postupují na jih voroněžského frontu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Německý červený kříž (DRK) bude pokračovat v pátrání po pohřešovaných z druhé světové války až do roku 2025, tedy o dva roky déle, než bylo původně stanoveno. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně oznámila předsedkyně DRK Gerda Hasselfeldtová, která se na prodloužení práce pátrací služby dohodla s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem.

Druhá světová válka skončila v roce 1945 a 75 let po skončení bojů je stále neznámý osud až 1,3 milionu tehdejších německých vojáků, válečných zajatců a civilistů.

Zájem o pomoc s hledáním nezvěstných je stále vysoký, loni DRK obdržel přes 10.000 žádostí, což bylo o tisícovku více než o rok dříve, letos pak počítá s 11.000 dotazy. "Dorostla generace vnuků a vnuček, která se o osudy svých dědů velmi zajímá," řekla Hasselfeldtová. "Vzpomínám si na případ studentky gymnázia, která v loňském roce na toto téma psala školní práci. A díky pátrací službě Německého červeného kříže získala řadu cenných informací, které v práci použila," uvedla.

Ke stále živému zájmu o osud zmizelých příbuzných Hasselfeldtová řekla, že v rodinách se nyní o těchto předcích diskutuje očividně mnohem více než v poválečných letech. "Možná k tomu přispělo i to, že si letos připomínáme 75 let od konce druhé světové války," poznamenala.

"Díky DRK jsem se dozvěděla, co se s mým otcem stalo a kdy a kde zemřel," řekla k činnosti pátrací služby Heidi Büttnerová, která se dnešní tiskové konference rovněž zúčastnila. "Neznalost toho, co se mu stalo, mě po desetiletí trápila. Slovo nezvěstný mě neustále pronásledovalo. Když jsem informace o otci 9. října 2019 dostala, potřebovala jsem nejprve několik dní na to, abych tuto zprávu vnitřně přijala," uvedla. "Dnes mohu říci, že je mi u srdce lehčeji a že mohu konečně na svého otce zcela jinak vzpomínat," dodala Büttnerová.

Ročně dostává pátrací služba DRK na svůj provoz jedenáct milionů eur (289 milionů korun). Objasňování osudů pohřešovaných z období druhé světové války se věnuje zhruba čtvrtina ze stovky zaměstnanců. Služba rovněž pomáhá migrantům a běžencům, kteří kvůli současným krizím pohřešují své příbuzné.

Témata:  Německo II. světová válka Červený kříž

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.