reklama

Druhá světová válka skončila v roce 1945 a 75 let po skončení bojů je stále neznámý osud až 1,3 milionu tehdejších německých vojáků, válečných zajatců a civilistů.

Zájem o pomoc s hledáním nezvěstných je stále vysoký, loni DRK obdržel přes 10.000 žádostí, což bylo o tisícovku více než o rok dříve, letos pak počítá s 11.000 dotazy. "Dorostla generace vnuků a vnuček, která se o osudy svých dědů velmi zajímá," řekla Hasselfeldtová. "Vzpomínám si na případ studentky gymnázia, která v loňském roce na toto téma psala školní práci. A díky pátrací službě Německého červeného kříže získala řadu cenných informací, které v práci použila," uvedla.

Ke stále živému zájmu o osud zmizelých příbuzných Hasselfeldtová řekla, že v rodinách se nyní o těchto předcích diskutuje očividně mnohem více než v poválečných letech. "Možná k tomu přispělo i to, že si letos připomínáme 75 let od konce druhé světové války," poznamenala.

"Díky DRK jsem se dozvěděla, co se s mým otcem stalo a kdy a kde zemřel," řekla k činnosti pátrací služby Heidi Büttnerová, která se dnešní tiskové konference rovněž zúčastnila. "Neznalost toho, co se mu stalo, mě po desetiletí trápila. Slovo nezvěstný mě neustále pronásledovalo. Když jsem informace o otci 9. října 2019 dostala, potřebovala jsem nejprve několik dní na to, abych tuto zprávu vnitřně přijala," uvedla. "Dnes mohu říci, že je mi u srdce lehčeji a že mohu konečně na svého otce zcela jinak vzpomínat," dodala Büttnerová.

Ročně dostává pátrací služba DRK na svůj provoz jedenáct milionů eur (289 milionů korun). Objasňování osudů pohřešovaných z období druhé světové války se věnuje zhruba čtvrtina ze stovky zaměstnanců. Služba rovněž pomáhá migrantům a běžencům, kteří kvůli současným krizím pohřešují své příbuzné.

reklama