Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 81 lety vypukla druhá světová válka. Zaútočili nacisté, záhy SSSR, připomněl polský premiér

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: IMAGO

Polsko si dnes připomnělo vypuknutí druhé světové války před 81 lety, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Pietní akt se tentokrát odehrál čistě v režii vládního tábora, upozornil opoziční list Gazeta Wyborza. Dříve ceremonii na poloostrově Westerplatte, kde zazněly první výstřely války a kde se malá polská posádka sedm dní bránila německé přesile, organizovalo město Gdaňsk. To má ale opoziční primátorku.

Prezident Andrzej Duda označil Westerplatte za symbol hrdinství polských vojáků a výstrahu světu před "brutálním imperialismem".

"Právě my (Poláci) jsme bránili evropské hodnoty," zdůraznil premiér Mateusz Morawiecki podle serveru Onet.pl v městečku Wieluń, kde při prvním náletu německých bombardérů za časného rána v první den války přišlo o život asi 1200 civilistů.

On the 1st of September 1939, the Germans invaded Poland and started WWII.The War started with the bombing of the Polish city of Wieluń, with the Germans purposefully targeting Polish civilians. War crimes started on the first day of the war and went on till the very end.?? pic.twitter.com/Cdp8D4yYT9

— Visegrad 24 ???????? (@visegrad24) August 31, 2020

"Tady se projevil barbarský záměr Němců - genocida a vyhlazování," prohlásil šéf vlády. Zdůraznil, že poslední válka nebyla totální, ale totalitní, protože ji rozpoutaly dva totalitní režimy, nacistický a komunistický; k německému útoku na Polsko se totiž 17. září přidal i Sovětský svaz, v souladu s dříve uzavřenou tajnou dohodou s Berlínem.

"Polsko je v současnosti strážcem této paměti. Poláci jsou dnes strážci pravdy," řekl Morawiecki a zdůraznil, že pravda o druhé světové válce bývá často zkreslována, ale "tehdy právě my jsme stanuli na obranu evropských hodnot".

Nynější konzervativní vláda ve Varšavě bývá často kritizována jak domácí opozicí, tak z Bruselu za porušování evropských hodnot a právního státu.

Polská kapela Hańba!, která svou hudbou a texty deset let navazuje na meziválečné časy, chmurné výročí války připomněla veselejší alternativní historií, jak upozornil list Gazeta Wyborcza: Polsko v jejích písničkách za pomoci spojenců, Britů a Francouzů, slavně poráží Německo, nad Říšským sněmem vlaje polská červeno-bílá vlajka, Polsko územně expanduje donekonečna a národní hrdost vyváží až na Madagaskar - a přece si nakonec se svou mánií velikášství a vnitřními spory neporadí.

Témata:  II. světová válka Polsko Andrzej Duda Mateusz Morawiecki historie

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.