Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 81 lety vypukla druhá světová válka. Zaútočili nacisté, záhy SSSR, připomněl polský premiér

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: IMAGO

Polsko si dnes připomnělo vypuknutí druhé světové války před 81 lety, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. Pietní akt se tentokrát odehrál čistě v režii vládního tábora, upozornil opoziční list Gazeta Wyborza. Dříve ceremonii na poloostrově Westerplatte, kde zazněly první výstřely války a kde se malá polská posádka sedm dní bránila německé přesile, organizovalo město Gdaňsk. To má ale opoziční primátorku.

Prezident Andrzej Duda označil Westerplatte za symbol hrdinství polských vojáků a výstrahu světu před "brutálním imperialismem".

"Právě my (Poláci) jsme bránili evropské hodnoty," zdůraznil premiér Mateusz Morawiecki podle serveru Onet.pl v městečku Wieluń, kde při prvním náletu německých bombardérů za časného rána v první den války přišlo o život asi 1200 civilistů.

On the 1st of September 1939, the Germans invaded Poland and started WWII.The War started with the bombing of the Polish city of Wieluń, with the Germans purposefully targeting Polish civilians. War crimes started on the first day of the war and went on till the very end.?? pic.twitter.com/Cdp8D4yYT9

— Visegrad 24 ???????? (@visegrad24) August 31, 2020

"Tady se projevil barbarský záměr Němců - genocida a vyhlazování," prohlásil šéf vlády. Zdůraznil, že poslední válka nebyla totální, ale totalitní, protože ji rozpoutaly dva totalitní režimy, nacistický a komunistický; k německému útoku na Polsko se totiž 17. září přidal i Sovětský svaz, v souladu s dříve uzavřenou tajnou dohodou s Berlínem.

"Polsko je v současnosti strážcem této paměti. Poláci jsou dnes strážci pravdy," řekl Morawiecki a zdůraznil, že pravda o druhé světové válce bývá často zkreslována, ale "tehdy právě my jsme stanuli na obranu evropských hodnot".

Nynější konzervativní vláda ve Varšavě bývá často kritizována jak domácí opozicí, tak z Bruselu za porušování evropských hodnot a právního státu.

Polská kapela Hańba!, která svou hudbou a texty deset let navazuje na meziválečné časy, chmurné výročí války připomněla veselejší alternativní historií, jak upozornil list Gazeta Wyborcza: Polsko v jejích písničkách za pomoci spojenců, Britů a Francouzů, slavně poráží Německo, nad Říšským sněmem vlaje polská červeno-bílá vlajka, Polsko územně expanduje donekonečna a národní hrdost vyváží až na Madagaskar - a přece si nakonec se svou mánií velikášství a vnitřními spory neporadí.

Témata:  II. světová válka Polsko Andrzej Duda Mateusz Morawiecki historie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.