Andrzej Duda

Andrzej Duda

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Svět

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Andrzej Duda

Duda varoval Moskvu: Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně

Svět

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Mateusz Morawiecki

Nová vláda Morawieckého složila přísahu, hlasování o důvěře asi neustojí

Svět

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie.

Petr Pavel

Pavel má za sebou první prezidentský summit V4

Domov

Na Pražském hradě od středečního dopoledne probíhal prezidentský summit Visegrádské čtyřky (V4). Český prezident Petr Pavel přivítal protějšky Zuzanu Čaputovou, Andrzeje Dudu a Katalin Novákovou. Prezidenti se shodují, že důležité je především znát průsečíky pro spolupráci všech čtyř zemí.

Mateusz Morawiecki

Morawiecki začne sestavovat vládu, pověřil ho prezident Duda

Domov

Polský prezident Andrzej Duda pověřil na základě výsledků říjnových parlamentních voleb sestavením vlády současného premiéra Mateusze Morawieckého. Informují o tom zahraniční média včetně stanice ABC News. Děje se tak navzdory tomu, že vítězné Právo a spravedlnost zřejmě nedokáže sestavit koalici.

Andrzej Duda

Polsko podle Dudy nadále dodává Ukrajině zbraně

Svět

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident Andrzej Duda s tím, že slova tamního premiéra byla pochopena špatně a týkala se pouze nových zbraní.

Andrzej Duda

Duda vyhlásil termín polských parlamentních voleb na říjen

Svět

Polsko bude volit parlament v neděli 15. října. Termín voleb do Sejmu a Senátu, v nichž bude obhajovat vítězství Právo a spravedlnost, dnes vyhlásil polský prezident Andrzej Duda. Spoluobčany vyzval, aby na podzim využili svého volebního práva.

Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Svět

V Polsku se rozjíždí předvolební boj. Řeší se houbaření i přídavky

Polsko se už za několik týdnů dočká parlamentních voleb a politický tlak sílí. Prezident Andrzej Duda, který je spojencem vládnoucí strany Právo a spravedlnosti (PiS), podepsal zákon, kterým se od příštího roku zvyšují přídavky na děti. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński pak varoval před rostoucím vlivem Evropské unie, který by podle něj mohl vést k zákazu houbaření v Polsku.

Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj

Duda v Kyjevě podpořil myšlenku ukrajinského členství v NATO

Svět

Polský prezident Andrzej Duda je ve středu na návštěvě ukrajinského Kyjeva, na webu to potvrdila polská prezidentská kancelář. Do země napadené Ruskem s ním přicestoval také litevský protějšek Gitanas Nauseda. Pro oba státníky byla hlavním tématem otázka ukrajinského členství v NATO.

Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj

Svět

Zelenskyj zahájil oficiální návštěvu Polska, přicestoval i s manželkou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s manželkou Olenou přijel do Polska, kde hosty zhruba hodinu před polednem ve varšavském prezidentském paláci přivítal jeho protějšek Andrzej Duda s chotí. Informovala o tom dnes televizní stanice TVN24, která zveřejnila záběry z příjezdu a přivítání prvního páru Ukrajiny.

Petr Pavel a Andrzej Duda

Pavel s Dudou jednali o ekonomice, dopravě, summitu NATO či energetice

Svět

Prezidenti Česka a Polska Petr Pavel a Andrzej Duda jednali dnes ve Varšavě o ekonomické spolupráci, rozvoji dopravního spojení, chystaném summitu NATO či energetice. Duda na tiskové konferenci ocenil, že Pavel si týden po inauguraci zvolil Polsko pro svou první zahraniční cestu po tradiční návštěvě Slovenska. Podle Pavla nebyl vztah obou zemí zřejmě nikdy tak dobrý jako nyní, spatřuje za tím i vliv války na Ukrajině, která pomohla uvědomit si cenu spolupráce.

Petr Pavel

Prezident Pavel se v Polsku setká s vrcholnými ústavními činiteli

Svět

Prezident Petr Pavel se setká ve čtvrtek a v pátek v Polsku kromě prezidenta Andrzeje Dudy i s dalšími vrcholnými ústavními činiteli. Navštíví také polské a americké logistické centrum (hub) na letišti Rzeszów, odkud se dostává západní vojenská pomoc na Ruskem napadenou Ukrajinu. Program dnes ČTK poskytla mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

Petr Pavel

Pavel a Lipavský jednali v Mnichově s polským prezidentem Dudou

Domov

Český ministr zahraničí Jan Lipavský a zvolený prezident České republiky Petr Pavel dnes v bavorské metropoli na okraj Mnichovské bezpečnostní konference jednali s polským prezidentem Andrzejem Dudou mimo jiné o rozvoji vzájemného dopravního spojení.

Emmanuel Macron

Svět

V Mnichově na konferenci budou Duda s Macronem i nově zvolený prezident Pavel

Mnichovské bezpečnostní konference se zúčastní vedle německého kancléře Olafa Scholze také prezidenti Francie a Polska Emmanuel Macron a Andrzej Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nebo vysoce postavený čínský diplomat Wang I. Dnes to na tiskové konferenci oznámil šéf konference Christoph Heusgen.

Miloš Zeman

Zeman ujistil, že by ČR dodržela závazky, Duda připsal Babišův výrok kampani

Domov

Prezident Miloš Zeman dnes po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou ujistil, že Česká republika by v případě napadení spojenců dostála svým závazkům v Severoatlantické alianci (NATO). V souvislosti s opačným vyjádřením prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) varoval před vytrháváním vyjádření z kontextu. Duda na tiskové konferenci připsal Babišův výrok vypjaté předvolební atmosféře, kterou při kandidatuře na prezidentský post sám zažil.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy