Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: pis.org.pl

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Duda na sociální síti X uvedl, že jen několik zemí zažilo ve svých dějinách takové tragické události. "My Poláci, kteří jsme přežili nehodu polského vládního letadla ve Smolensku v Rusku v roce 2010, známe šok a prázdnotu, která zůstává v srdcích lidí a ve státě po náhlé ztrátě politické a společenské elity, po náhlé ztrátě milovaných a přátel," napsal Duda.

Při nehodě polského vládního speciálu zemřelo všech 96 lidí na palubě. Delegace nejvyšších polských představitelů cestovala na vzpomínkovou událost na památku obětí katyňského masakru. Během druhé světové války v okolí Katyně ve Smolenské oblasti ruská tajná policie NKVD zavraždila tisíce zajatých polských důstojníků a civilistů.

Mnoho Poláků pobouřilo, že Duda přirovnal zesnulého polského prezidenta k Raísímu, který je údajně zodpovědný za popravu tisíců íránských politických disidentů, píše DPA. Jeden Polák na sociálních sítích Dudu obvinil, že truchlí za zločincem a spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Bartosz Wielinski uvedl, že chápe, že Duda musel Íránu vyjádřit soustrast. Přirovnání k nehodě Kaczyńského však označil za "velmi nevhodné".

Témata:  Írán Polsko Andrzej Duda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy