Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: pis.org.pl

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Duda na sociální síti X uvedl, že jen několik zemí zažilo ve svých dějinách takové tragické události. "My Poláci, kteří jsme přežili nehodu polského vládního letadla ve Smolensku v Rusku v roce 2010, známe šok a prázdnotu, která zůstává v srdcích lidí a ve státě po náhlé ztrátě politické a společenské elity, po náhlé ztrátě milovaných a přátel," napsal Duda.

Při nehodě polského vládního speciálu zemřelo všech 96 lidí na palubě. Delegace nejvyšších polských představitelů cestovala na vzpomínkovou událost na památku obětí katyňského masakru. Během druhé světové války v okolí Katyně ve Smolenské oblasti ruská tajná policie NKVD zavraždila tisíce zajatých polských důstojníků a civilistů.

Mnoho Poláků pobouřilo, že Duda přirovnal zesnulého polského prezidenta k Raísímu, který je údajně zodpovědný za popravu tisíců íránských politických disidentů, píše DPA. Jeden Polák na sociálních sítích Dudu obvinil, že truchlí za zločincem a spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Bartosz Wielinski uvedl, že chápe, že Duda musel Íránu vyjádřit soustrast. Přirovnání k nehodě Kaczyńského však označil za "velmi nevhodné".

Témata:  Írán Polsko Andrzej Duda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.