reklama

Hlavy států přijely na Pražský hrad v 10 hodin, aby se zúčastnily oficiálního uvítacího ceremoniálu na I. nádvoří a podepsaly se do návštěvní knihy. Přes poledne se konalo plenární jednání, po kterém následoval oběd, vyplývá z programu na webu Hradu. Od 15 hodin se uskutečnila tisková konference.

Tématem oficiálních jednání byly společné projekty, aktuální zahraničněpolitická situace, důsledky pokračující ruské agrese na Ukrajině na střední Evropu, situace na Blízkém východě či podpora politiky rozšíření Evropské unie. Například na podobě pomoci Ukrajině se země momentálně neshodnou.

Podle Zuzany Čaputové však platí, že navzdory rozdílům v názorech či hodnotových postojích chtějí státy V4 spolupracovat na praktické úrovni. "Jsme sousedé a v dobrém smyslu slova jsme odsouzeni ke spolupráci. Ta geografie, faktor sousedství přesahuje mandáty nás politiků," uvedla podle TASR.

"Naše názory se v čase mění, ale zůstáváme sousedy a naším úkolem je pěstovat dobré sousedské vztahy. Je důležité, abychom naše pozice na různé otázky znali a věděli, kde jsou průsečíky pro naši spolupráci. Máme společný zájem na propojování našich ekonomik a dopravní infrastruktury, podpoře mezilidských kontaktů i na trvající podpoře Ukrajiny," napsal Petr Pavel po summitu na sociální síti X.

Česko předsedá V4, přičemž se snaží navázat na úsilí slovenského předsednictví, během kterého se prezidenti setkali loni v říjnu. ČR tehdy ještě zastupoval Miloš Zeman.