Visegradská čtyřka

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka

Představy zemí V4 o pomoci Ukrajině se liší

Domov

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká.

Robert Fico

Fico navštívil Budapešť, s Orbánem si notoval v mnoha tématech

Svět

Slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský protějšek Viktor Orbán chtějí zatlačit na Česko, aby svolalo schůzku předsedů vlád zemí V4. Spolupráce čtyř států byla v jejich očích úmyslně znefunkčněna. Fico to označil za tragédii, řekl to na úterní tiskové konferenci po setkání s Orbánem v Budapešti.

Petr Pavel

Pavel má za sebou první prezidentský summit V4

Domov

Na Pražském hradě od středečního dopoledne probíhal prezidentský summit Visegrádské čtyřky (V4). Český prezident Petr Pavel přivítal protějšky Zuzanu Čaputovou, Andrzeje Dudu a Katalin Novákovou. Prezidenti se shodují, že důležité je především znát průsečíky pro spolupráci všech čtyř zemí.

Petr Pavel

Prezident Pavel vnímá formát V4 spíše jako konzultační fórum

Domov

Prezident Petr Pavel v současné době vnímá visegrádskou čtyřku (V4) spíše jako konzultační fórum, které nemá ambice detailně koordinovat zahraniční nebo bezpečnostní politiku. Prostor vidí v rozšíření spolupráce i na baltské země. Pavel to řekl na tiskové konferenci po dnešním setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Bratislavě. Oba počítají se společnou cestou v dubnu na Ukrajinu.

Jan Lipavský

Svět

Navzdory rozdílným názorům je třeba v rámci V4 spolupracovat, shodli se ministři

Navzdory rozdílným názorům na některá témata by Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko měly nadále spolupracovat, protože v záležitosti pomoci Ukrajině či protiruských sankcí dosud vždy byla na evropské úrovni nalezena shoda. Vyplývá to z prohlášení ministrů zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4) po jejich dnešní schůzce v Bratislavě, na které Česko zastupoval šéf diplomacie Jan LIpavský.

Petr Fiala (ODS)

Fiala se zúčastní jednání premiérů V4 v Košících

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek zúčastní jednání předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Košicích. Jednání se budou týkat energetické bezpečnosti, války na Ukrajině či aktuálních výzev včetně migrace, uvedl dnes v tiskové zprávě úřad vlády. Fiala po velitelském shromáždění armády řekl, že by byla škoda nevyužít tuto příležitost koordinovat postoje alespoň v některých oblastech.

Jan Lipavský

Lipavský: V4 má stejné problémy s migrací i energetikou, lze v ní diskutovat

Domov

Země visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) mají stejné problémy s migrací i energetikou, skupina se dá považovat za diskusní platformu. V4 by ale neměla být vydávána za konzervativní blok, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). To, že jsou země seskupené v určitém regionálním formátu, podle něho neznamená, že Česko přebírá politiku některého z nich.

Miloš Zeman

Svět

Prezident Zeman se před summitem V4 setkal s Ficem a Kollárem

Český prezident Miloš Zeman se dnes v Bratislavě sešel s bývalým slovenským premiérem Robertem Ficem a předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem. Na twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V úterý se ve slovenské metropoli koná prezidentský summit zemí Visegrádské skupiny (V4).

Ukrajinská armáda

Země V4 chtějí pomáhat Ukrajině s opravami techniky a odminováním

Svět

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při ošetřování zraněných vojáků z Ukrajiny. Po dnešní schůzce s kolegy ze zemí visegrádské čtyřky (V4) to novinářům řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď, podle něhož zmíněné středoevropské země podporují Ukrajinu čelící ruské vojenské invazi. Česko při jednání zastupovala ministryně obrany Jana Černochová, podle které by se země V4 mohly zapojit také do odminování Ukrajiny.

Miloš Zeman

Zeman na jednání prezidentů V4 do Bratislavy poletí vrtulníkem kvůli zdraví

Domov

Prezident Miloš Zeman poletí na jednání prezidentů visegrádské čtyřky do Bratislavy vrtulníkem, letadlem nemůže kvůli vyživovací sondě. Setkání se uskuteční 11. října. V dnešním pořadu televize CNN Prima News Partie prezident uvedl, že sondu zavedenou před rokem by mu lékaři měli vyndat koncem roku.

Miloš Zeman

Prezident Zeman se v říjnu zúčastní summitu V4 v Bratislavě

Domov

Prezident Miloš Zeman se v říjnu osobně zúčastní prezidentského summitu zemí visegrádské čtyřky (V4). Konat se bude 11. října v Bratislavě. Prezidenti a prezidentky Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou jednat o válce na Ukrajině nebo energetické krizi. ČTK to řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Miloš Zeman

Domov

Zeman je proti oslabování visegrádské spolupráce, zastává se Maďarska

Český prezident Miloš Zeman se po dnešní schůzce s maďarskou prezidentkou Katalinou Novákovou vyslovil proti rozvolnění visegrádské spolupráce. Novinářům řekl, že hlavy států Česka a Maďarska mají naopak zájem na upevnění skupiny V4, která kromě těchto zemí zahrnuje také Slovensko a Polsko. Kompenzovat chce také protimaďarské výroky v českých médiích.

Emmanuel Macron

Svět

Macron jednal s V4 o migraci, energetice i právním státu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Budapešti po schůzce s předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy zástupci Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky, poukázal na problémy s právním státem a diskriminací sexuálních menšin, kvůli čemu Evropská komise vede řízení proti Varšavě a Budapešti.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Země V4 budou od roku 2022 přispívat do visegrádského fondu o půl milionu eur více

Byznys

Česko by mělo od příštího roku přispívat do Mezinárodního visegrádského fondu 2,5 milionu eur (zhruba 63 milionů korun) ročně místo dosavadních dvou milionů eur. Stejně na tom budou i ostatní země visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovensko, Polsko, Maďarsko. Vyplývá to z únorové dohody předsedů vlád států V4. Materiál ministerstva zahraničí, z jehož rozpočtu bude příspěvek hrazen, projedná v pondělí vláda.

Sídlo Evropského parlamentu

Češi jsou ze všech zemí V4 k členství své země v EU nejkritičtější

Svět

Obyvatelé čtyř středoevropských států mají rozdílné názory na členství své země v Evropské unii, nejméně příznivé hodnocení vyslovili Češi. Veřejnost v ČR, Maďarsku, Polsku a na Slovensku, jež patří do uskupeni nazývaného Visegrádská čtyřka (V4), se liší také svými postoji ke Spojeným státům a k Rusku. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO), které dnes institut zveřejnil.

NATO

Česko bude možná ve V4 poslední, kdo nesplní slib výdajů na obranu

Domov

V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta HDP na svou obranu. Pokud se tak stane, bude Česká republika v NATO "velmi dobře vidět", řekl ČTK český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Nedovede si představit, že by vojáci, kteří pomáhali při pandemii i v Afghánistánu, nedostali novou výzbroj a museli nadále jezdit ve starých vozidlech.

Ilustrační foto

V4 se dosud nedohodla na snadnějším cestování

Svět

Ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) na dnešním jednání v Lodži zatím stále nedospěli k dohodě o vytvoření společného prostoru snadnějšího cestování pro své občany, očkované proti covidu-19. Dohodu v tomto směru zatím uzavřelo jen Česko a Maďarsko, uvedl na svém webu polský list Gazeta Wyborcza.

Andrej Babiš (ANO)

Babiš se ve středu v Krakově zúčastní setkání premiérů V4

Domov

Slavnostní deklaraci i deklaraci o spolupráci v digitalizaci podepíšou na středečním setkání v Krakově premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Kromě tradičního jednání a pracovního oběda bude na programu též panelová diskuse zaměřená na společné přeshraniční projekty v digitalizaci a IT sektoru, včetně tzv. segmentu GameDev, tedy vývoje her.

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.