Členství své země v EU za dobrou věc označilo jen 41 procent Čechů, na Slovensku stejný názor vyslovilo 57 procent, v Maďarsku 59 procent a v Polsku až 68 procent obyvatel. "Česká veřejnost se z celkového visegrádského obrazu vymyká i vysokým podílem explicitně negativních názorů na členství v EU - za špatnou věc ho považuje téměř 30 procent respondentů," uvedli autoři studie.

Země V4 se liší také v postoji svých obyvatel k USA a k Rusku. Nejvyšší důvěře se USA těší u obyvatel v Polsku, na opačné straně žebříčku skončilo Slovensko. Naopak, Rusko nejlépe vnímají Slováci a nejhůře Poláci. Průzkum potvrdil vysokou vzájemnou důvěru Čechů a Slováků.

Většina obyvatel zmíněných zemí označila uskupení V4 za důležité a za nejvýznamnější oblast regionální spolupráce označili ekonomiku a obchod. Dalšími prioritami by podle Čechů měla být spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany, Slováci a Poláci pak vidí možnost rozvoje turistiky.

Průzkum na reprezentativním vzorku populace ve zmíněných čtyř středoevropských zemích se uskutečnil letos na jaře, kdy v regionu vrcholila druhá silná vlna koronavirové nákazy. Výkon své vlády při zvládání epidemie covidu-19 nejlépe hodnotili obyvatelé Maďarska. Nejhorší vysvědčení své vládě vystavili Slováci, a to kabinetu premiéra Igora Matoviče, který po krizi v koalici rezignoval na funkci ministerského předsedy. Novým slovenským premiérem se na začátku dubna stal Matovičův kolega z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Eduard Heger.