Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Pavel vnímá formát V4 spíše jako konzultační fórum

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Prezident Petr Pavel v současné době vnímá visegrádskou čtyřku (V4) spíše jako konzultační fórum, které nemá ambice detailně koordinovat zahraniční nebo bezpečnostní politiku. Prostor vidí v rozšíření spolupráce i na baltské země. Pavel to řekl na tiskové konferenci po dnešním setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Bratislavě. Oba počítají se společnou cestou v dubnu na Ukrajinu.

Pavla za jeho výroky o V4 kritizoval slovenský expremiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie se v některých sondážích už dostala do čela popularity politických stran; na Slovensku budou na konci září předčasné parlamentní volby.

Pavel poznamenal, že se nikdy netajil jistou skepsí, pokud jde o efektivitu uskupení zemí Visegrádu, ke kterým kromě Česka a Slovenska patří ještě Polsko a Maďarsko. Rozpory v poslední době vyvolává zejména postoj Maďarska k válce na Ukrajině.

Český prezident řekl, že v minulosti vyjádřil názor, že V4 bude muset vážně uvažovat, jakým obsahem spolupráci naplnit. Dodal, že je odpůrcem toho, aby se škrtem pera zrušilo něco, co již přineslo svůj efekt.

"V dnešní době vnímám V4 spíše jako konzultační fórum bez ambice detailní koordinace zahraniční nebo bezpečnostní politiky, k tomu visegrádská čtyřka ani nesloužila," uvedl Pavel. Dovede si ovšem představit prostor pro konzultace a spolupráci v řadě oblastí, jako jsou ekonomická, obchodní a kulturní. Potenciál vidí v možné užší spolupráci mezi V4 a baltskými zeměmi.

Pavla za jeho výroky o V4 kritizoval Fico. "Oslabování spolupráce České republiky, Slovenské republiky, Maďarska a Polska není v zájmu těchto čtyř zemí. Je v to v zájmu Spojených států a západní Evropy," řekl Fico na mítinku k mezinárodnímu dni žen v Trnavě.

Podle Fica právě V4 v minulosti zabránila příchodu migrantů na Slovensko či do Česka a "dokázala v Evropské unii velké věci", když koordinovala své postoje. Tvrdil, že oba prezidenti se zabývali různými záležitostmi, ale zapomněli na běžný život Čechů a Slováků. Fico podobně jako Maďarsko odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu, která od loňského února čelí vojenské invazi Ruska.

Pavel se vyjádřil i k ohlášené návštěvě Ukrajiny. S prezidentem Volodymyrem Zelenským se v neděli telefonicky domluvil, že cestu naplánují na duben. Rád by ji zkoordinoval i s Čaputovou. Konkrétní přísliby, se kterými by na Ukrajinu mohl jet, nechtěl přibližovat. Dodal pouze, že měl již konzultace například s armádou.

Čaputová zopakovala, že se společné cesty na Ukrajinu velmi ráda zúčastní a že nápad na návštěvu vznikl ve stejnou dobu v Praze i v Bratislavě.

Večer se Pavel s Čaputovou zúčastnili diskuse, kterou ve Slovenském národní divadle uspořádaly servery Denník N a Deník N. Věnovali se v ní například pravomocím přímo volených prezidentů nebo možnosti další kandidatury Pavla i Čaputové. Slovenská prezidentka řekla, že rozhodnutí, zda se bude opět ucházet o prezidentský úřad, oznámí v řádu několika týdnů. Tématem byly i zahraničněpolitické otázky týkající se budoucnosti visegrádské skupiny a války na Ukrajině. Oba se shodli, že je nutné i nadále Ukrajinu podporovat. Podle Pavla je nezbytné, aby míru bylo dosaženo tím, že Ukrajina na svém území Rusko porazí. Diváci, kteří zaplnili celý sál, oběma politikům často tleskali, zejména při jejich vyjádřeních k ruské agresi na Ukrajině, nebezpečí populismu nebo boji s dezinformacemi.

Témata:  Petr Pavel Zuzana Čaputová Visegradská čtyřka Robert Fico

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy