reklama

S ministry Slovenska Ivanem Korčokem, Maďarska Péterem Szijjártóem, Polska Zbigniewem Rauem a Turecka Mevlütem Cavusogluem bude Lipavský jednat o situaci v Afghánistánu, koronavirové pandemii, vztazích EU a zemí V4 s Tureckem a o migraci.

Půjde o první multilaterální akci, které se Lipavský po pátečním jmenování zúčastní. Dnes má v plánu návštěvu Slovenska, kde ministři zahraničí proberou aktuální otázky bilaterální a regionální spolupráce, ale i mezinárodní bezpečnostní situaci včetně situace na Ukrajině, na bělorusko-polských hranicích či na západním Balkáně. Z evropských témat by se měli věnovat migraci a Konferenci o budoucnosti Evropy, což je rozsáhlý projekt, jehož cílem je zapojit občany EU do diskusí ohledně možných příštích reforem evropského bloku.

Prezident Miloš Zeman původně oznámil, že Lipavského odmítá jmenovat ministrem zahraničí. Vyčetl mu vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce nebo nízkou kvalifikaci. Premiér Petr Fiala (ODS) ale před týdnem po schůzce s hlavou státu překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Tak také prezident učinil v pátek na zámku v Lánech. V neděli v televizi CNN Prima News Zeman řekl, že mu Fiala osobně garantoval, že bude Lipavský jednat v souladu s programovým prohlášením.